Aký máte názor na imunologické okno medzi 4. a 6. mesiacom dojčeného dieťaťa?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom imunologického okna.

Aký máte názor na imunologické okno medzi 4. a 6. mesiacom dojčeného dieťaťa?

Syn má 4,5 mesiaca, je plne dojčený.

Môžem začať so skúšaním jedlotlivých druhov ovocia a zeleniny?

Ďakujem

Dobrý deň,

názory na imunologické okno stále nie sú jednotné. Ja sa pripájam ku skupine lekárov, ktorí na ňom nebazírujú a skôr podporujem výlučné dojčenie do 6. mesiaca a potom zavádzanie príkrmov.

Najmä imunoalergológovia a ich štúdie však ukazujú, že v imunologickom okne (medzi 4. - 6. mesiacom) je fajn stimulovať vývoj orálnej tolerancie a to by malo viesť k zníženému výskytu alergických ochorení.

Môj názor teda je taký, že pokiaľ synček vyslovene nejaví záujem o jedlo, prospieva, je spokojné bábätko, tak má na prikrmovanie ešte čas.
Ak s ním však začnete, neurobíte zásadnú chybu. Po 4. mesiaci už je zažívací trakt dieťatka na prikrmovanie pripravený.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička