Čo dávať jesť 9,5 mesačnému dieťaťu na olovrant, keď sa mu po jogurte zhoršuje reflux?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

9,5 mesačný syn má prakticky od narodenia reflux. Od narodenia bol dokrmovaný UM, od 6 mesiacov je čisto na UM. Po zavedení tuhej stravy sa mu stav postupne zlepšoval. Cca pred 1,5 - 2 mesiacmi som mu zaviedla na olovrant biely jogurt. Nejaký čas po zjedení som si však všimla, že sa mu reflux zhoršil (strava sa mu vracala do úst viac ako obvykle). Skúsila som jogurt po nejakom čase dať ešte 2-3x, no vždy s rovnakým výsledkom.

Je možné, že by syn mohol mať nejakú intoleranciu?

Ako mám postupovať?

Mám žiadať nejaké testy, alebo len jogurt nedávať?

Keďže mu nemôžem dávať jogurt, vypadol mi jeden chod a vôbec neviem, čo mu dať na olovrant.

Jedálniček má takýto:

  • raňajky - UM 230 ml
  • desiata - ovocie
  • obed - mäsovo-zeleninový príkrm (na obmenu vajíčko a strukoviny)
  • olovrant - ak nejedol desiatu kvôli spánku, tak ovocie, inak UM
  • večera - nemliečna kaša so zeleninou (viac kaše ako zeleniny)/cestoviny so zeleninou
  • pred spánkom - UM 230 ml

Čím nahradiť olovrant?

Ovocie by som mu rada dala, ale kedže má zjesť len 100 g, tak to nevychádza. Na večeru máva kašu, tak neviem či je vhodné dať ďalší chod obilniny.

Môžem mu dať zeleninu?

Kedy bude môcť jesť viac ovocia?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokojne na olovrant zaraďte zeleninové placky, krémovú polievku, domáci rožtek so zeleninou, či občas rastlinnú náhradu jogurtu (kokosvý jogurt či mandľový).

Osobne by som sa zamyslela nad alergiou na BKM.

Ovocie cca tých 100 gramov denne do roka, po roku môže 1 - 2 väčšie porcie ovocia denne.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička