Čo nám odporúčate, keď 11 mesačná dcéra odmieta všetko jedlo okrem mlieka?

Zodpovedané
20. jún 2021

Dobrý deň,

dcéra bude mať 11 mesiacov a vždy bola veľmi zlý jedák. Ak náhodou niečo zje, musí to byť pomixované úplne na kašu. Ak sa tam nájde nejaký kúsok, hneď začne zvracať.

Často zvracia. Aj keď skúša nejakú novú chuť, tak je jedno čo je to za chuť. Zatvári sa, ako keby som jej dala ocot a ak jej dám ešte jednu lyžičku, väčšinou začne zvracať. Detská doktorka však povedala, že to je len citlivá a treba len skúšať stále dookola.

Väčšinou má štyrikrát do dňa iba mlieko (od 4. mesiaca je na umelom) a len na obed zje pár lyžičiek príkrmu, ktorý dopije mliekom. Z tých pár lyžičiek sa nenaje. Keď jej skúšam dať jesť niečo iné ako mlieko, zatvára ústa a otáča hlavu len čo zbadá lyžičku, odstrkuje mi ruky a plače. Skúšala som rôzne triky - kŕmiť najskôr seba alebo nejakú hračku, skúšala som jej dať jedlo, ktoré si môže sama pochytať a dať do úst, skúšala som rôzne typy lyžičiek, rôzne teploty jedla, dokonca som jej skúsila zapnúť TV na rozptýlenie. Nič nepomohlo.

Na 10 mesačnej kontrole mi doktorka povedala, že také veľké dieťa nemôže jesť stále iba mlieko a že ju mám nechať vyhladovať a že potom mi zje aj normálnu stravu.

Skúsila som to raz a nikdy viac (okrem toho, že nechcela spať a plakala viac ako inokedy to nemalo žiadny účinok). Nie som si istá, či je to zo zubov (má ich 7), keďže okrem jedného týždňa, kedy mi nejakým zázrakom jedla normálnu stravu 3x do dňa je to dlhodobý stav.

Môže jej uškodiť, že ešte neje normálnu stravu?

Môže to mať nejaký negatívny zdravotný dopad v budúcnosti?

Ako ju naučiť jesť aj niečo iné okrem mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

takýto stav majú viaceré detičky s mamičkami. Nie každé ukážkovo papá a chce mlieko, či už materské alebo umelé. Je pravda, že nutrične už mliečko nevie dať dieťatku to čo pestrá strava primeraná veku.

Avšak univerzálny kľúč nie je. Treba trpezlivo skúšať, nie nasilu, nie cez plač. Skúsila by som napríklad dcérke na lyžičke dávať mlieko a ďalšiu lyžičku príkrm. Kúpiť plniace taštičky a dať príkrm do nej, skúsiť, či si nebude chcieť cuckať.

Byť trpezlivá a brať to ako obdobie. A dieťatko prospieva po psychomotorickej aj konštitučnej stránke, nemalo by to mať negatívny vplyv do budúcnosti.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička