Čo odporúčate, keď 11 mesačné dieťa nechce nič jesť?

Zodpovedané
6. okt 2021

Dobrý deň,

môj 11 mesačný syn odmieta čokoľvek varené. Už asi mesiac je len na materskom mlieku. Občas zje nejaké ovocie, ale varené ani za nič. Pritom predtým jedol všetko pekne, aj mäsko aj prílohu. Polievku sme museli 2 razy naberať. Zo dňa na deň začal odmietať a keď vidí lyžičku, zatne zuby a nedostanem do neho ani trošku. Keď položím pred neho, aby jedol sám, bud sa v tom chvíľu vŕta bez toho, aby niečo zjedol alebo to úplne odignoruje. Neviem, čo robiť, ani ako dlho to bude trvať, no bojím sa, že mu budú chýbať vitamíny a že nebude mať správne stravovacie návyky. Skúšali sme naozaj všetko, no nedá sa s ním pohnúť.

Máme ho nechať a čakať, kedy to prejde?

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

neviem Vám povedať kedy to prejde, iba Vás uistiť, že to nie je nič výnimočné. Úplne bežne je to najmä v období, keď idú zúbky a to môže byť rôzne dlhé, alebo pri a po chorobe.

Postupujete správne - jedlo ďalej ponúkajte, skúste aj kupované nie iba domáce robené, dajte kapsičky, jedlo do ruky, v kočíku, pri hre, na nočníku (nateraz nemusíte striktne trvať na jedení iba pri stolovaní).

Mliečko má a hoci mu už samotné nestačí. Do roka je ostatná strava stále iba "doplnková" k mliečku. Je to obdobie, ktoré sa skôr či neskôr skončí.

Dôležité je, aby ste nerezignovali a tešili sa z každého sústa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička