Čo robiť, keď 14 mesačné dieťa nechce riadne papať?

Zodpovedané
27. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 14 mesačného syna. Posledné 3 mesiace sa v noci budí každé 3 hodiny na mlieko. Čaj a ani voda nezaberá. Aj ho zoberiem na ruky, aby sa ukľudnil, ale proste bez mlieka to nejde. Keďže v noci každé 3 hodiny pije mlieko, tak cez deň nechce jesť normálnu stravu.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o mlieko umelé alebo dojčenie? Celkovo v tomto veku je takéto budenie úplne normálne a dojčenie/fľaša je forma upokojenia. Ak Vám prekáža je žiadúce, aby ste našli iný štýl upokojenia - čo však píšete, že je problematické. Je pravda, že môže ovplyvňovať zníženú potrebu jesť cez deň.

Ak ide o mlieko umelé, robte mu ho "redšie" - menej prášku s rovnakým množstvom vody, tým znížite dávku a teda aj kalórie a mohlo by to teda ovplyvniť niečo. Pri dojčení sa ťažko niečo poradí.

Deti v tomto veku však nejedia veľa, majú strašne veľa aktivít, ktoré "musia" stihnúť a jedenie je pre ne nezaujímavé. Navyše každú chvíľu ide nejaký zub, v kuse ich to bolí, sú nervózne, nechcú preto papať. Ak nechudne, je hravý, spokojný, tak by som len čakala, kým sa to prelomí.


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička