Do ktorého mesiaca by malo trvať imunologické okienko?

Zodpovedané
6. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom imunologického okienka.

Do kedy by malo trvať imunologické okienko?

Znamená to, že dieťa by malo skúsiť akúkoľvek potravinu (citrusy, paradajky, mlieko, med, čokoláda) pred dovŕšením roka?

Stačí ak to ochutná aspoň na špičku jazyka?

Je to vôbec potrebné?

Ďakujem

Dobrý deň,

téma imunologického okna ešte nie je uzavretá a v tomto smere nie sú odporúčania jednotné. Na jednej strane ak sa dá, je odporúčanie dieťa iba dojčiť počas prvých 6 mesiacov. Na druhej strane je pojem imunologické okno, teda obdobie zavádzania nemliečnych príkrmov v kritickom období (medzi 4. a 6. mesiacom) s cieľom znížiť výskyt alergických ochorení v detstve a dospelosti.

Jedna z štúdii (EAT) naznačuje, že u určitej skupiny rizikových dojčiat (rodinná anamnéza potravinových alergií, či zle prebiehajúca atopická dermatitída) by mohlo byť skoré vystavenie sa alergénom priaznivé, z pohľadu nižšej prevalencie potravinových alergií v dospelosti. Závery z prebiehajúcich štúdii avšak stále nie sú uzavreté, a preto si na jasné odporúčania ešte budeme musieť počkať.

Dovtedy by som sa prikláňala k nasledujúcemu odporúčaniu od ESPHGHAN (Európska spoločnosť pre detskú gastroenterológiu a výživu). Nie je potrebný cielený kontakt s alergénmi už po 4. mesiaci života, ale sa odporúča 6 mesiacov exkluzívneho dojčenia a následné zavádzanie nemliečnych príkrmov (komplementárnej výživy).

Optimálne je ešte pri dojčení zavádzať základné potraviny aj potencionálne alergény (vajce, mlieko, ryby, orechy, lepok), určite všetko zaviesť do ukončeného 12. mesiaca.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička