Je dôležité, aby 15-mesačné dieťa pilo čisté mlieko?

Zodpovedané
24. aug 2022

Dobrý deň,

mám 15-mesačného synčeka, ktorý je dojčený od narodenia. Momentálne ho dojčím už iba večer a chcela by som pomaly prestať úplne. Skúšali sme už dávať aj kravské mlieko, lenže odmieta ho.

Je dôležité, aby dieťa vypilo určité množstvo čistého mlieka za deň?

Alebo je to skôr iba kvôli ukľudneniu a zvyku?

Cez deň prijíma aj mliečnu stravu.

Koľko ml denne odporúčate mlieka pre takto staré dieťatko?

Mám začať dávať umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

mlieko vyslovene piť nemusí, pokiaľ má v strave denne 350 ml mliečnych produktov.

150 ml mlieka je ako jeden 100-gramový jogurt.
150 ml je ako 30 g syra.

Ak má teda denne 1 jogurt, či dávku syra + kašu z 200 ml mlieka, tak je to v poriadku a piť mlieko nemusí.

Dieťa po roku môže piť mlieko umelé alebo čerstvé kravské plnotučné z obchodu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička