Je potrebné zaradiť do jedálnička ročnému synovi umelé mlieko, keď má pestrú stravu?

Zodpovedané
12. apr 2022

Dobrý deň,

mám ročného syna, ktorý sa v priebehu asi mesiaca prirodzene odstavil od dojčenia. Doteraz sme s tým boli tak, že sa dojčil večer a podľa potreby v noci 1-2x. Posledný mesiac však úplne vypustil nočné dojčenie a niekoľko dní odmieta už aj večerné.

Stravu cez deň má pestrú. Veľmi rád má biely jogurt, dostáva ovocie a zeleninu na dennej báze, tak isto mäso, ryby, vajíčka, cestoviny, strukoviny, pečivo. Zavedené už má pomerne veľké množstvo jedla.

Je potrebné mu zaviesť umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nie je to potrebné. Potrebné je odsledovať, aby na dennej báze prijal okolo 300 - 350 ml mliečnych produktov. Pričom 100 ml biely jogurt je ako 150 ml mlieka a 30 g syra je ako 150 ml mlieka. Ak denne spapá 1 jogurt + 30 g syra na olovrant + evidentne mliečnu kašu, tak má dostatok mliečnych produktov a nemusí piť umelé ani kravské mlieko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička