Je problém, keď 8 mesačné dieťa má stále rovnaký jedálniček?

Zodpovedané
3. nov 2021

Dobrý deň,

mám 8 mesačné dieťa, s ktorým máme od 5. mesiaca problém - začal odmietať mlieko. Pil ho na svoj vek a váhu máličko. Sú týždne, keď ho vypije dosť a potom zase veľmi málo.

Začiatkom októbra začalo naše lepšie obdobie v papaní. Denne vypil 450 - 490 ml mlieka a k tomu cca 120 g jogurtu. Momentálne začal však štrajkovať a musíme ho pri pití mlieka zabávať, aby vôbec niečo vypil. Inak ho odmieta.

Momentálne má nasledovný jedálniček:
6:00 mlieko 100 - 130 ml
08:00 ovsené a pšenové vločky s jablkom a hruškou, cca 100g + jogolino 90 g (keď zje viac vločiek s ovocím tak mu už jogolino neponúknem, nechcela som mu to nikdy ani dávať, ale keďže píšu, že obsahuje 96% mlieka a on ho začal piť menej tak som ho chcela aspoň nejako nahradiť)
10:00 mlieko 100 - 130 ml
13:00 príkrm mäsovo-zeleninový cca 130 - 190 g podľa toho či mu chutí. Zje žiaľ takmer len kupované príkrmy a aj to len 5 druhov a iné odmieta. Skúšam mu variť každý deň a niekedy zje z toho niečo ale veľmi máličko a keď už nechce dostane kupovaný. Boli sme aj na kontrole železa krvi a bola hodnota trochu nižšia. Ale vraj v norme. O príkrme nevie, že je kupovaný, dostáva ho vždy v miske a skúšali sme aj miešať domáce a kupované ale bolo to bez úspechu.
16:00 jogurt s banánom cca 150 - 160 g (z toho je 1/6 banán, zvyšok jogurt), s iným ovocím - samotný nechce
19:00 mlieko 150 - 190 ml

Keď zje menej obedu alebo jogurtu ako štandardne jedáva tak mu dám ešte ovocnú kapsičku. To takmer nikdy neodmietne. Z kúskov ho naťahuje a pečivo odmieta.

Môžem mu dať syry a cottage cheese?

Je problém, že dieťa je stále dokola rovnaké jedlá?

Ďakujem

Dobrý deň,

s tým opakovaním jedál je trošku problém. Malo by mať aspoň iné druhy zeleniny, ovocia, mäska, aby sa menilo zastúpenie vitamínov a minerálov. Chýba mi napríklad vajce. Keď ho zaradíte, tak budete môcť robiť rôzne placky, muffiny zo zeleniny, ovocia. Je to super forma pre detičky.

Čo sa týka príjmu mlieka, tak to dobre manažujete. Cottage môžete ponúknuť neochutený a nie na dennej báze.

Čo sa týka syrov, tak nie tavené, nie tvrdé zrejúce. Skôr mozarella, eidam, na kúsky nakrájané s uhorkou ako olovrant napr.

Trošku ma mrzí aj to, že v kupovaných príkrmoch je nízky podiel mäsa a teda aj železa. Ale ak ho má zatiaľ v norme, to je super (obsahuje ho aj umelé mliečko, tak je dobre, že ho pije).

A čo sa týka železa, nachádza sa aj v kašiach. Napríklad od Nestlé má pomerne vysoký obsah železa. Ak má dieťatko rado kaše, môžete dávať tie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička