Je stravovanie môjho 5,5 mesačného syna v poriadku?

Zodpovedané
14. aug 2021

Dobrý deň,

po zavedení príkrmov po ukončenom 4. mesiaci (momentálne má 5,5 mesiaca) sme začali podávať aj iné tekutiny. Syn je od narodenia na UM. Najskôr odmietal vodu aj čaje. Neskôr sa rozpil žiaľ až pri ochutenom nápoji Sunar, viem, že to nie je vhodné, ale vo veľkých horúčavách to bolo jediné čo vypil. Nerozrábam ho podľa návodu, ale robím ho ,, menej ochutený" do väčšieho množstva vody. Takto vypije denne 150 - 200 ml tekutín okrem mlieka (cca 50 ml harmanček. čaj, 50 ml hruškovej šťavy a 100 ml nápoju Sunar).

Od vtedy ako pije vodu si akoby znížil dennú dávku mlieka čo vypije. Predtým pil denne cca 800 - 900 ml UM denne (pri váhe 7- 7,5 kg) a po zavedení príkrmov a vody je to už len 550 - 650 ml denne. Vodu nepodávam hodinu pred a po kŕmení UM. Príkrm papá na desiatu - ovocie cca 50 g, obed mäsovo-zeleninový cca 50 - 100g a na olovrant tiež ovocie cca 30 - 50 g.

Najviac mlieka vypije pri kŕmení pred spaním a tiež ho budím ráno o 4 na mliečko a to je druhé kŕmenie keď najviac vypije. Zvyšok dňa už po menej. Skúšali sme ho ráno nebudiť a potom vynechal za deň celú dávku mlieka (150 ml) a nechýbalo mu to). Začal aj menej priberať, do 4.mesiaca priberal tých 900 g mesačne, potom už len 300 g.

Je to takto v poriadku?

Bojím sa, že prestáva mať záujem o mlieko a že papá veľmi málo. Kaše odmieta, napína ho z nich. Skúsili sme už asi všetky druhy.

Čím ich môžem nahradiť?

Môžem podávať namiesto nich ovocie alebo zeleninový príkrm?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to normálne, že po zavedení príkrmov sa dávky mliečka znižujú. Namiesto aší pokojne môžete daž zeleninovú mixovanú polievočku na večeru, alebo nejaký zeleninový mufin (keď bude mať zaradené vajce). Ovocia by mal mať max 100gramov denne.

Čo sa týka priberania, neviem presné váhy, takže sa k tomu úplne vyjadriť neviem, ale keď je spokojný , má záujem spoznávať veci a psychomotoricky napreduje, tak sa tým netreba zbytočne trápiť.

Pomaly môžete dávať aj pečivko so zeleninkou, keď zavediete lepok. Ak nechcete kupovať, môžete spraviť doma rožteky, je to jednoduché aj časovo nenáročné a nemusíte tam pridávať ani soľ (iba múka + olej + droždie + voda).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička