Je stravovanie môjho 8 mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
24. dec 2021

Dobrý deň,

dcéra bude mať onedlho 8 mesiacov. Je na umelom mlieku, ktoré od narodenia pije veľmi málo. Momentálne 400, maximálne 500 ml denne. Ako kedy. Prikrmy papá pekne. Keď ráno vstane, tak vypije mlieko cca 120 ml. Okolo 10tej spapá výživu cca 150 g. Niekedy zje aj 200 g. Ovocie v inej forme nechce. Aj tá výživa je boj niekedy dostať do nej.

Tak 2-3x do týždňa ma namiesto výživy cely biely Zvolenský jogurt s piškótou a troškou domáceho džemu. Inak ho nezje.

O 12,00 má obed, najradšej má ryžu so zeleninou a mäsom, poprípade aj s jablkom. Ale papá už aj cestovinu a 1x týždenne žĺtok. Obed zje tak cca 180 - 200 ml, ako kedy. Robím jej ho redší, nakoľko hustejšie mi veľmi nechce. Okolo 15,00 má mlieko 90 ml. O 17,00 spapá kašu zo 120 ml vody. Robím jej mliečne kaše. Keď jej zarobím kašu do mlieka, tak mi ju nezje.

O 20tej znova mlieko cca 120 ml. Keď idem spať okolo 23,00, tak jej urobím 120 ml mlieka. To vypije. Niekedy sa zobudí raz v noci na mlieko (90 ml) a niekedy vôbec.

Bez ohľadu na to, či v noci papá mlieko a či nie, tak ráno vyššiu dávku nevypije.

Je takéto stravovanie v poriadku?

Má dosť mliečnych veci?

Mám jej dávať jogurt častejšie, alebo nahradiť večerné kaše niečím iným?

Skúsila som jogurt presunúť na olovrant namiesto mlieka, ale to úspech nemalo. Za deň mi vypije maximálne deci vody, niekedy len poldeci.

Stačí jej toľko tekutín?

Ciká pekne, aspoň si myslím. Za deň má 4 - 5 pocikaných plienok a v noci ju neprebaľujem. Ráno je pocikaná aj za tri plienky (obrazne). Pôrodná váha bola 2 930 g a teraz má cca 7 100 g.

Je to v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

dávka mliečnych produktov by mala byť minimálne 500 ml. To spočítané mlieka a jogurtu 1x denne je.

Džem nie je vhodný. Obsahuje zbytočne cukor. Ak treba, slaďte radšej ovocím. Ovocia má priveľa - denne maximálne 100 gramov (pretože potom je príliš veľa vlákniny a nemusí sa vstrebávať ostatné dôležité ako železo a zinok).

Nespomínate ryby. Ak ich nemá zaradené, zaraďte. Môžete už potom postupne aj bielok.

Ak robíte kupované mliečne kaše, tak v nich už mlieko je, hoci ich rozrábate do vody, takže aj tam má ďalší podiel mliečnych produktov.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička