Je váha a stravovanie mojej 8 mesačnej dcéry v poriadku?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

8 mesačná dcérka váži už cca 12 kg a z okolia pribúdajú poznámky, že je tučná. Pôrodná váha 3 600g v 42tt. Na poslednej poradni v 5. mesiaci vážila 8 700 g a najbližšiu máme až o mesiac. V 7. mesiacoch bola realizovaná len telefonicky.

Stravovanie:

  • doobeda ovocie alebo výživa (väčšinou ani nie cela dávka ),
  • obed zeleninovo - mäsový príkrm cca 100 - 120 ml max,
  • večera občas trocha kaše (niekedy nič z príkrmov ),
  • medzitým 3x denne dojčenie + večer pred spaním a v noci 3-5x (rôzne podľa toho aká je noc).

Nepapá nič sladené, pije len čistú vodu.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

váha Vášho dievčatka je vysoko nad normou. Namiesto kaše jej dávajte iba zeleninovú polievočku. Dojčenie by som neobmedzovala, 3x za deň je k veku úplne adekvátne a v noci samozrejme tiež.

Teraz sa postupne začne viac a viac hýbať, tak priberať toľko nebude. Otázne je ako trávite aktívny čas, či sa iba nevozí v kočíku, ale má dosť priestoru na pohyb - 4nožkovanie, sedenie, hru s rúčkami, pretáčanie. Treba jej nechať veľa aktívneho času pohybom, ideálne bez oblečenia.

Pozor na kupované výživy bývajú v nich pridané rafinované cukry a tie ozaj dieťaťu do roka netreba. Vyberajte podľa zloženia, iba 100% ovocie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička