Je vhodné podávať dvojročnému dieťaťu kupované príkrmy?

Zodpovedané
31. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom kupovaných príkrmov pre dvojročné dieťa. Dcérka pri jedle trucuje a odmieta takmer akúkoľvek zeleninu a mäsko. Jedinú zeleninu čo zje, je iba v slepačom vývare - mrkva, petržlen.

Skúšam ju oklamať pridávaním brokolice, karfiolu a malého kelu. Mäso zje iba vo vývare. Čerstvú zeleninu nezje žiadnu. Predtým zvykla pekne papať aj paradajky, reďkovku, uhorku.

Je lepšie, keď jej dám 3x do týždňa kupovaný mäsovo - zeleninový príkrm?

Je to postačujúce?

Alebo jej mám doma dať varenú čistú ryžu bez mäsa a zeleniny?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre 2 ročné dieťa už dojčenské príkrmy úplne nie sú - ani nutrične, ani konzistenciou. V týchto príkrmoch je mäsa ozaj málo.

Suchá ryža však nie je samozrejme ideál. Myslím, že v tomto prípade je fajn nápad skúsiť dať občas aj príkrm. Ale vy pre seba asi variť budete aj tak, takže by som to robila tak, že vždy jej ponúkla to, čo máte Vy a iba ak to nezje, dajte príkrm, aby mala dcérka možnosť rodinnej stravy.

No a skúste vytvoriť rôzne pekné tvary zo zeleniny. Deti to často naozaj záujme a vyskúšajú zeleninu radšej. Je to zaujímavé, ale na veľa detí to naozaj funguje.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička