Kde robím chybu?

Zodpovedané
11. júl 2022

Dobrý deň,

máme 9 - mesačnú dcérku a niekde som čítala, že do jedného roka má jedlo len ochutnávať (tým sa aj trošku ukľudňujem), pretože naozaj zje len zopár lyžičiek a vždy sa ako keby spolieha na mlieko, pretože ju stále kojím.

Robím chybu, že jej dám mliečko vždy na požiadanie?

Cez deň spí dvakrát a zaspáva pri kojení, ráno sa prebúdza tiež pri kojení a večer opäť tak zaspáva. V noci sa budí priemerne trikrát, nakojím ju a hneď sa otočí a spinká ďalej. Tým kojením ju niekedy znova uspím alebo ukľudním a neviem či to nie je chyba, ktorú robím a potom asi nie je hladná.

Spolieham sa na to, že príde deň a sama si určí, že jej začne chutiť viac, neviem však či je moja úvaha správna.

Alebo ju mám nechať vyhladovať, a až tak jej dať jedlo?

Vždy čakám viac ako hodinu po zobudení, a až tak jej dám jedlo, no zje len málo. Pritom vidím, že je nespokojná a logicky chce asi jesť. Najviac zje asi 10 lyžičiek. Pritom prospieva, váži 10 kíl a dokonca aj pediatrička mi odporučila, aby som jej dávala menej jesť. Príkrmy dávam od šiesteho mesiaca.

Režim máme nasledovný:
O 8:00 - moje mlieko pri prebúdzaní, 09:00 - ovocie alebo kaša, 11:00 - moje mlieko pred spánkom, 12:00 - sa zobudí, 14:00 - obed, 16:00 - moje mlieko pred spánkom, 19:00 - kojenie, 21:00 kojenie a spánok.

Ďakujem

Dobrý deň,

nerobíte nikde chybu a inštinktívne to robíte celé dobre.

Dieťa naozaj do roka ochutnáva, mliečko je stále základ a má ochutnať všetky možné potraviny a zvykať si na tieto chute. Veď sa ešte celý život napapá riadnej stravy, neobávajte sa. Pokiaľ pekne priberá a psychomotoricky napreduje, nie je potrebný žiadny zásah.

To, že sa v noci budí a upokojí sa na prsníku, berte ako vašu výhodu - nemusíte ju nosiť, či hladkať, dáte jej prsník a ste spokojné obe.

Desať lyžičiek je ale pekné číslo, nie je to nič "tragické". V tomto veku by som skúsila zaradiť aj večeru - ideálne o 19.00 - kaša / zeleninová polievočka / pečivko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička