Kedy a ako zaviesť štormesačnej dcérke žĺtok a lepok?

Zodpovedané
24. mar 2022

Dobrý deň,

dcérka má 4 mesiace a je na umelom mlieku. Začala som jej dávať zeleninový príkrm. Približne o 2 týždne mám zaviesť mäso a žĺtok. Môj starší syn mal silnú alergiu na vajičko. Mal aj na bielkovinu kravského mlieka. Po troch rokoch z tej alergie vyrástol a ostala mu už iba peľová alergia. Aj ja mám peľovú alergiu. Kedže som nemohla kojiť, tak umeké mlieko dcérka pije hypoalergénne HA.

Môžem dať dcérke žltok?

Je potrebné počkať?

Kedy a ako zaviesť lepok?

Môžem zaviesť po mäsovom príkrme, teda pred zavedením ovocia?

Je vhodné to urobiť spôsobom, že do zeleninového príkrmu pridám zopár bezvaječných cestovín?

Ďakujem

Dobrý deň,

lepok aj žĺtok môžete postupna zaviesť.

Žĺtok môžete po mäsku a môžete nasledovne - uvariť vajce, vylupnúť žltok . 1.deň dať iba málo, ešte menej ako 1/4 do obedného príkrmu. Drudý deň 1/4 a tretí deň znova 1/4. Ak bude bez reakcie, malo by to byť v poriadku.

Čo sa týka zavedenia lepku, môžete aj pridaním bezvaječných cestovín, alebo kuskusu alebo krupice do obedného príkrmu - 1.deň 1 čajová lyžička, 2.deň 2 čajové lyžičky, 3.deň 3. Ak nebude reakcia, je lepok zavedený a môžete dcérke pripravovať lepkové kaše na večeru.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička