Kedy je vhodné začať prikrmovať predčasne narodené dieťa?

Zodpovedané
19. sep 2022

Dobrý deň,

mám predčasne narodeného syna (35. týždeň + 5 dní). V súčasnosti má 11 týždňov a začala som si čítať o príkrmoch. Synčeka však trápia koliky a obávam sa, že keď začne ochutnávať stravu, opäť bude mať problémy.

Kedy je vhodné začať dieťa prikrmovať?

Aké potraviny mu môžem ponúkať a kedy v rámci denného režimu mu dávať príkrm?

Mohli by ste mi, prosím, poskytnúť rýchlokurz o príkrmoch?

Ďakujem

Dobrý deň,

je synček dojčený alebo na umelom mlieku?

Ak je dojčený, tak pokojne počkajte na ukončený 6. mesiac. Ak je na príkrmoch, tak teoreticky by ste mohli aj skôr. Teda od ukončeného 4. mesiaca, ak ale bude na to psychomotoricky pripravený.

Ak máte korigo vek riaďte sa aj ním. Nakoľko je predčasniatko, nechala by som to skôr na neskôr - pokojne ten 6. mesiac.

Začína sa obednou zeleninou (1 druh - vyberiete z cuketa, mrkva, zemiak, tekvica, batat). Vždy dávate 1 nový druh 3 dni po sebe. Pre začiatok naparovanie. Vždy pridať aj olej do príkrmu od začiatku (prevencia zápchy). Po 3 dňoch pridáte ďalší druh zeleniny (môžete kombinovať akokoľvek). Po týchto základných druhoch zeleniny tam pridáte kvalitný zdroj železa - mäso (králik, morča, kura, telacie, hovädzie). Zasa 3 dni každý 1 druh. Vždy aj ten olej nezabudnúť.

Od prvého príkrmu ponúkať aj vodu po lyžičkách po príkrme. Pre začiatok stačí, aby vypil 10 - 20 ml denne. Postupne sa dostanete na 100, neskôr (okolo 8. - 9. mesiaca aj na 150 ml).

Po najedení počkať aspoň 20 minút a následne pokojne dodojčiť, či dokrmiť.

Mlieko je stále hlavnou zložkou potravy do roka.

Pokojne sa pýtajte konkrétnejšie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička