Koľko by sa malo dojčiť 7 mesačné dieťa a koľko príkrmov by malo spapať?

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

mám 7 mesačnú slečnu, ktorej ráno dávam MM. Následne ešte zaspí na hodinu. Keď vstane cca o 7:00, tak ideme dať raňajky. O 8:30 dávam chlebík alebo rožtek s lučinou, potom ešte MM alebo vodičku. Potom ideme von a tam niekedy zaspí. Keď prídeme, tak dám buď už obed cca o 10:30, alebo keď nezaspí, musím dať MM, lebo je veľmi nervózna. Následne zaspí na prsníku. Vstane medzi 14:00 - 14:30. Občas jej dám prsník, inokedy ak stihnem, tak jej šupnem jej Ovo. Keď prídeme z vonka, tak o 18:00 má prsník. To by chcela spať, tak dám aj druhý prsník, ale nezaspí. Zostáva nervózna aj sa žmolí žeby chcela späť a nie a nie zaspať. Keď jej dám obe prsia a nezaspí, tak je to zlé. Len mrnčí, že by chcela spať na prse a nič jej už odtiaľ nejde.

Mám jej dávať obidve prsia?

Mala by som ju už aj inak prikrmovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

obidve prsia môžete dávať pokojne.

Zdá sa mi však, že na jej vek už by mohla mať zaradený aj ďalší chod (hoci neviem od kedy prikrmujete).

Mohlo by to vyzerať následne - musíte si však to prispôsobiť presne na Vás režim:

  • raňajky - dojčenie,
  • desiata - ovocný príkrm,
  • obed - mäsovozeleninový príkrm s pridaním oleja,
  • olovrant - dojčenie,
  • večera pred prsníkom - kaša.

Raňajky a desiatu si môžete prehodiť, lebo asi Vám to tak lepšie bude pasovať. Väčšina detí však raňajky zaraďuje až ako posledný chod.

Čo sa týka tej výživy Ovo, tak neviem, či myslíte Ovko značku. Ak áno, tak túto neodporúčam. Obsahuje pridaný cukor, čo je pre dieťa v tomto veku nevhodné. Dobré a cenovo porovnateľné sú lidlovské napr. Kubiky.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička