Koľko jedla by malo zjesť 14 mesačné dieťa?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň,

môjmu 14 mesačnému synovi veľmi chutí jesť. Myslím, že by bol schopný zjesť aj dospelácku porciu. Niekedy zje viac ako štvorročná dcéra.

Na raňajky máva jogurt, ovocie, prípadne pečivo. Na obed buď hustú polievku alebo mäso s prílohou. Večer kaša, polievka z obeda, desiata. Na olovrant väčšinou ovocie, mlieko alebo nejaká chrumka.

Jedlo mu vážim a dávam maximálne 200 g. Nechcem, aby sa prejedal. Problém je, že niekedy keď dopapá, tak plače - dal by si viac.

Koľko gramov jedla by mal zjesť za deň v jednotlivých dávkach?

Ako ho zasýtim?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie je niečo ako všeobecne správna dávka pre dieťatko.

Tak isto ako my dospelí všetci máme iné preferencie, je to tak aj pri deťoch. My ako rodičia ich apetít vieme kontrolovať. V prípade, že napríklad papá až do bolesti bruška, či vracania, alebo veľmi priberá, či jedálniček by "chcel " mať iba jednostranne zameraný.

Ak však dieťatko príliš nepriberá, je len "dobrý jedák", tak by som mu pokojne napríklad po obede dopriala banán. Alebo k večernej polievke dala pečivo, aby nebol nešťastný.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička