Koľko materského mlieka by malo vypiť za deň 13 mesačné dieťa?

Zodpovedané
29. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom množstve mlieka, ktoré by malo vypiť 13 mesačné dieťa.

Koľko materského mlieka by malo dieťa vypiť za deň?

Moje dieťatko vypije deci - dva. Cez deň veľmi mlieko nechce. A keď vypije málo materského mlieka a chutí mu aj jogurt /niekedy syr.

Ako mu doplním dennú dávku mlieka?

Môžem ponúkať aj kravské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

denná potreba mliečnych výrobkov (nie nutne mlieka) kvôli vápniku v tomto veku je minimálne okolo 350 ml.

1 jogurt je ako 150 ml mlieka.
40 gramov syra je ako 150 ml mlieka.

Ak teda vypije 200 ml MM + 1 biely jogurt má dostatok vápnika na deň, tak nie je nutné ho inak dopĺňať.

Ak má pestrú stravu, tak pohár kravského mlieka pokojne môže piť, prípadne z neho môžete spraviť kašu, či dať do polievky/ pyré atď. Dojčené deti však väčšinou odmietajú iné ako materské mliečko. Uvidíte.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička