Koľko mlieka a mliečnych výrobkov by malo zjesť 18 mesačné dieťa?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

moja 18 mesačná dcéra je odstavená od dojčenia od 13. mesiaca. Úplne odmieta piť umelé a aj kravské mlieko. Denne sa jej snažím dávať aspoň mliečnu kasu, syr alebo tvarohový koláč.

Je takto obsiahnutá dávka mlieka postačujúca?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťatko medzi 1. - 2. rokom rokom by malo mať denne 300 ml mliečnych výrobkov - čo je buď vypiť toľko mlieka, alebo 1 100 ml jogurt je ako 150 ml mlieka, 30 gramov syra je ako 150 ml mlieka. V tvarohovom koláčiku a mliečnej kaši je tiež niečo, nevieme však presne povedať koľko - veľmi sa to líši.

Ale teda myslím, že ak dáte aj jogurt, tak má dennú potrebu mliečnych výrobkov takto naplnenú. Jogurt môžete zakamuflovať do mliečnej kaše - ak inak nechce - obyčajný biely plnotučný.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička