Koľko mlieka a potravín bohatých na vápnik by malo jesť 13 mesačné dieťa?

Zodpovedané
24. máj 2022

Dobrý deň,

13 mesačný syn je veľmi dobrý jedák. Zje absolútne všetko. Jedáva 3 hlavné jedlá, 1 - 2 snacky a po večeri má ešte pred spaním umelé mlieko. Nedojčím ho od 6 mesiacov. Od narodenia mal reflux. Teraz už príznaky nemá. Problém je, že keď mu dám jogurt, reflux sa mu niekedy vráti. Niekedy trochu vyvráti, niekedy mu to vybehne len tak do úst a niekedy nič. Z toho som usúdila, že by mohol mať intoleranciu (nemám nič potvrdené). Radšej mu teda jogurty nedávam. Umelého mlieka vypije večer 200 ml.

Je táto dávka na deň postačujúca?

Mám zaradiť viac potravín, ktoré sú na vápnik bohaté?

Dávam strukoviny 3x do týždňa, vajíčko minimálne 5x.

Mám mu variť smotanové jedlá?

Mohlo by mu jedenie mliečnych výrobkov poškodiť, keby mal intoleranciu?

Je potrebné ho trápiť odberom krvi kvôli potvrdeniu/vylúčeniu intolerancie?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku (do 2 rokov) by malo mať denne 350 mliečnych prodkutov.

150 ml mlieka je ako 100 ml jogurt či 30 g syra. Ak vypije denne 200 ml UM + zje 1 jogurt alebo 30 g syra, tak je táto dávka v poriadku.

Intoleranciu nepredpokladám, nakoľko mlieko mu problém nerobí.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička