Koľko mlieka má vypiť 16-mesačné dieťa?

Zodpovedané
26. júl 2022

Dobrý deň,

syn sa sám odstavil od dojčenia, keď mal horúčky a bolesť hrdla. Dovtedy bol dojčený + príkrmy, ale iné mlieko nepil. Občas mal mliečnu kašu, občas nemliečnu. Jogurt mu chutí, zje ho skoro každý deň. Občas máva na raňajky k chlebíku syr (kozí bez soli, mozarellu, troška tvrdého syra).

Stačí to, čo sa týka pokrytia vápnika?

Máva jogurt alebo Acidko, tie mliečne kaše na večeru (teraz už stále mliečne) a niekedy syr. Zatiaľ si ale nezvykol na pitie umelého, ani kozieho a ani kravského mlieka.

Malo by dieťa piť mlieko?

Ďalším problémom je aj to, že celkovo vypije málo tekutín. Je to cca 250 ml.

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa po roku nemusí nutne mlieko piť.

Mlieko po 1. roku života berieme ako dávku jedla. Takže ide komplexne o príjem mliečnych výrobkov.

🔹Medzi 1. a 2. rokom života by to mala byť dávka minimálne 330 ml/denne.

🔹Po 2. roku života aspoň 125 ml/denne.

Ak dieťatko nechce piť mlieko (to sa týka väčšinou práve dojčených detí, ktoré po odstavení nechcú ani umelé ani kravské mliečko), tak netreba zúfať. Dávku vieme "nahnať" inými mliečnymi výrobkami.

1 porcia mlieka je 150 ml = 100 ml jogurtu = 25 − 30 g syra.

V prípade Vášho synčeka to vyzerá byť teda OK.

Čo sa týka tekutín, skúste mu ísť príkladom. Hlasno komentujte Vaše napitia sa, dávajte piť autám, zvieratkám, môžete si ťukať pohárikmi pred pitím. Treba ho motivovať.

Ak je však OK klinicky, ciká pekné dávky, nejaví známky dehydratácie, tak to nebude pre neho taký problém. Do príjmu tekutín sa samozrejme ráta aj mlieko z kaše, polievka...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička