Koľko tekutín by malo prijať 18 mesačné dieťa za deň?

Zodpovedané
24. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom pitného režimu dieťaťa.

Koľko tekutín (čaju, vody) by malo prijať 18 mesačné dieťa za deň?

Ráno a pred spinkaním vypije po 240 ml Hippu. Papá aj polievky, ale tej vode/čaju denne moc nedá, max. 300 ml. Ciká pekne.

Je to dostačujúce množstvo tekutín?

Koľkokrát týždenne má 18 mesačné dieťa jesť mäsko a cca v akej gramáži?

Ďakujem

Dobrý deň,

teoreticky sa množstvo tekutín ráta na hmotnosť - na prvých 10 kg je to 100 ml na kilo - čiže 1 liter.
Na každé ďalšie kilo nad 10 kíl je to 50 ml na kilo. Čiže ak má 11 kg tak 1050 ml. Ale to je teoretické. Väčšinou deti vypijú oveľa menej, ale pokiaľ nemajú známky dehydratácie, je to v poriadku. Známky dehydratácie sú suché sliznice, apatia, málo močenia, prípadne veľmi koncentrovaný smradľavý moč.

To čo píšete, je teda úplne štandardný dobrý príjem tekutín pre Vaše dieťa.

Čo sa týka mäsa, nie je v tomto veku na to žiadne odporúčanie. Dieťa má jesť toľko mäsa koľko uznáte Vy za vhodné. Takže ako zvyknete Vy -ako rodina. AK zvyknete 2x, tak 2x, ak 5x tak 5x. Ak by nejedlo mäso vôbec zdroje železa musíte nahnať inak - žĺtok, strukoviny, orechy, fotrifikované kaše.

Mäso je však najlepším zdrojom železa aj B12.

Čo sa týka gramáže - koľko zje, porcie menšie ako naše dospelácke.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička