Malo by 11 mesačné dieťa pekne jesť tuhšiu stravu?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

mám 11 mesačného syna, ktorý bol do 9 mesiaca dojčený. Teraz je už na UM. Prešli sme plynule bez problémov. Neskôr začali problémy bruška a hnačky, tak sme prešli na bezlaktózové a už je všetko v poriadku.

Myslím si, že sa vie najesť fajn. No mám pocit, že v tomto veku by mohol zvládnuť tuhšiu stravu ako len úplne mixovanú.

Aký je Váš názor?

Papá všetko, chutí mu všetko. No napr. vývar a rezance vypľúva, nechce si sám odhryznúť banán. Popučený banán ale miluje. Popučená zelenina v polievka tiež 0 bodov, ale rozmixovanú zje.

Má 8 zúbkov. Piškóty, kornútok a chrumky nemá problém odhryznúť a zjesť.

Je možné, že si len vyberá?

Alebo je to tým, že tieto potraviny sa po odhryznutí rozpustia a zelenina nie?

Čo môže 11 mesačné dieťa raňajkovať a večerať?

Jeho deň vyzerá takto: Raňajkuje kašu Nomina s banánom, potom mlieko na spánok. Zobudí sa a má obed príkrm. Neskôr výživu a na večer kašu nemliečnu a mlieko. Všetko dávky 200 g, akurát kasa večer 150 plus mlieko 150 ml.

Aj napriek tomu sa v noci zobudí 3x na mlieko po 90 m.

Čo mám zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

zúbky nehrajú v tomto až tak úlohu. Sú detičky, ktoré aj 18 mesačné majú komplet mixovanú stravu. Je to o deťoch, každé je iné. Niektoré je pripravené skôr, niektoré neskôr. Netreba smútiť, raz bude aj tuhšie veci papkať.

Postupovať treba tak, že postupne skúšať nechať v jedle hrubšie časti jedla a uvidíte.

Nočné jedenie je na tento vek v norme, je to forma upokojenia, avšak môžete namiesto fľaše s UM ponúknuť fľašu s vodou.

Napríklad môžete na raňajky ponúknuť chlebík s uhorkou (tú väčšina detí vie žužlať) a bezlaktózovým masielkom, alebo bezlaktózový biely jogurt s vločkami . Na desiatu ten banán (alebo výživku). Na obed mäsovo-zeleninový príkrm (1x do týždňa vajce, 1x do týždňa ryba alebo strukovina namiesto mäska). Na olovrant zeleninový muffin, alebo ak nie je pečivo ráno, tak na olovrant, alebo napr. nejaké doma spravené lievancie, placky alebo aj tie chrumky a večer kaša.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička