Mám 6 mesačnému synovi vyradiť desiatu a olovrant?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

syn mal pred pár dňami 6 mesiacov. 2 mesiace má zavedené zeleninovo - mäsové príkrmy na obed (zje okolo 100 g). Na olovrant máva nemliečnu kašu (zje okolo 60 g).

Týždeň skúšam dávať na desiatu ovocie, ale zje len 10 g. Začal odmietať umelé mlieko. Za dva týždne klesol na 300 ml za 24 hodín.

Mám mu vylúčiť desiatu a olovrant a nechať len obed?

Čítala som, že v tomto veku by dieťa malo mať mlieko ešte stále najväčšie zastúpenie v strave.

Ďakujem

Dobrý deň,

je pravda, že dieťa by malo mať zastúpené v strave najmä mlieko. Nemyslím si, že jeho zníženie pitie mlieka je spôsobené príkrmami. Na tie je už pripravený. Pokračujte ako ste začali.

Môže to byť prechodné obdobie. Dávajte namiesto nemliečnej kašu mliečnu. Tým pádom bude mať viac prijatého mlieka za deň.

Otázka je, či pije aj vodu. Stačí okolo 100 ml denne. Viac mu nateraz neponúkajte, aby to nespôsobovalo, že nebude piť mlieko. Mlieko môžete skúsiť dať piť aj po lyžičkách či z pohárika - detského či poldecáka.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička