Mohla som uškodiť dieťatku, ktorému som ako ročnému dala kravské mlieko z družstva?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania 16 mesačného dieťaťa.

Mohla som uškodiť dieťatku, ktorému som ako ročnému dala kravské mlieko z družstva?

Ide o mlieko, ktoré si každý musí prevariť doma sám.

Ak áno, čo som mu mohla spôsobiť?

Je v poriadku, keď moje dieťa ku všetkému jedlu rado pápá pečivo?

Ďakujem

Dobrý deň,

preváraním sa ničia patogény, ktoré môžu spôsobovať problémy infekčného charakteru. Pokiaľ sa problémy nedostavia do 7 dní od pitia, tak sa nemusíte ničoho obávať.

Ono vyslovene problém to nie je, pokiaľ veľa nepriberá. Treba sa na to pozerať však komplexnejšie. Deťom do 2 rokov sa buducú stravovacie návyky na celý život. Takže toto obdobie treba aj tak vnímať. Ak sa teraz naučí na pečivo ku každému chodu, bude to pravdepodobne robiť aj v detstve a dospelosti. To môže viesť k obezite a ďalším civilizačným ochoreniam, pokiaľ to nebude kompenzovať pohybom či ubratím kalorii inde.

Takže by som skúsila nedávať mu pečivo ku každému chodu iba 1x denne.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička