Môže dieťa jesť kašu s ovocím 2 hodiny pred nočným spánkom?

Zodpovedané
16. aug 2022

Dobrý deň,

moja 12-mesačná dcérka má pestrý jedálniček, pekne papá. Raňajky zvyčajne pečivo, niekedy na desiatu ovocie. Potom polievka, obed, nejaký jogurt a na večeru kaša. Pred spaním mliečko.

Problém je ten, že večernú kašu mi nechce spapať samotnú a ani so zeleninou. Nezje ju inak ako s ovocím. Skúšala som všetky možné druhy kaše. Viem, že dieťa by nemalo zjesť viac ako 100 g ovocia denne a to sa aj snažím dodržať. Do kaše nakrájam zopár čučoriedok na štvrtky, polovičku marhule na drobné kúsky a pod.

Je v poriadku, že dieťa zje ovocie takto večer, cca 2 hodiny pred nočným spánkom?

Keď jej na večeru nedám kašu, tak mám pocit, že sa v noci budí častejšie.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

jedenie ovocia na noc je absolútne v poriadku. Viem, že veľa zdrojov uvádza niečo ako prekyslenie organizmu (to neexistuje našťastie) a to, že bude ovocie kvasiť v bruchu cez noc. To je našťastie absolútna nepravda založená na nedostatočnom vzdelaní v biochemických a fyziologických procesoch v ľudskom tele.

Pokojne jej na ochutenie do kaše šupnite ovocie. Banán obsahuje draslík, mohol by viesť k väčšiemu upokojeniu. Ale môžete dať čokoľvek - len teda na ochutenie, aby nemala príliš ovocia za deň (to môže viesť k neprospievaniu, či naopak aj paradoxne k zápche).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička