Môže mať dcérka alergickú reakciu na nealergizujúcu zeleninu?

Zodpovedané
28. feb 2022

Dobrý deň,

5,5 mesačná dcérka je na umelom mlieku a má zavedených 5 druhov zeleniny - mrkva, zemiak, batat, cuketu, tekvicu a 3 druhy mäska. Šiesty druh zeleniny bol petržlen, siedmy karfiol.

Malo by to byť nealergizujúce zeleniny, ale dcérka sa vysypala okolo úst a na brušku a v plienkovej oblasti po petržlene a karfiole.

Môže to byť alergická reakcia na túto zeleninu, alebo skôr reakcia na to, že je zelenina striekaná?

Po lepku 1 - 2 lyžičky, 3 dni po sebe mala dcérka niečo ako hlien v stolici.

Čo to znamená?

Ak má dcérka príjem mliečka cca 800 ml denn, tak aký druh kaší odporúčate podávať a od kedy sú vhodné Nomina kaše?

Do kedy sa odporúča naparovať ovocie?

Ďakujem

Dobrý deň,

neexistujú alergizujúce a nealergijuzúce potraviny. Sú potraviny, ktoré sú potencinálne viac alergénne, ale v podstate na všetky druhy potravín môže jedinec zareagovať alergicky. Niečo je menej typické, niečo viac. A teda zrovna na petržlen mám skúsenosť, že deti reagujú.

Nedá sa hodnotiť čo znamená hlien v stolici po zavedení lepku. Uvidíte, či sa bude objavovať naďalej, nemusí to znamenať žiadnu súvislosť s lepkom, treba sledovať.

Ovocie naparovať vždy pri zavedení. Potom už môže ísť surové napríklad nastrúhané na strúhadle. Kaše môžete dávať nemliečne. Nomina sú síce uvádzané ako cereálne, ale sú vhodné aj pre deti, nakoľko obsah vlákniny nie je až taký veľký. Dôležité je, aby ste kaše striedali raz pšeničnú, pšenovú, ryžovú, cirokovú atď.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička