Môžem dať 5,5 mesačnému dieťaťu už aj žĺtok?

Zodpovedané
14. sep 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom prikrmovania 5,5 mesačného dieťaťa, ktoré je na umelom mlieku. Máme odskúšané: zemiak, repu, hokaido, cuketu, brokolicu, petržlen, kareláb, králičie mäso a morčacie.

Vyskúšala som dať aj detskú krupicu do mäsovo zeleninového príkrmu. A teraz neviem ako ďalej. Čítam rôzne fóra, že už dávajú aj po obede obilninové kaše. Na obed mi spapá 50 g príkrmu.

Môžem dať aj žĺtok namiesto mäsa?

Napr. 6x mäso a 1x žĺtok za týždeň?

Kedy môžem dať ovocie?

Treba banán prevariť - podusiť?

Môžem dať medzi mliečkami na večeru obilninovú kašu z dm?

Ďakujem

Dobrý deň,

výborný postup mamička 👍.

Máte zavedené základné druhy zeleninky a mäsa, lepok a tak sa môžete vrhnúť na podávanie večerných kaší ako 2.jedla dieťatku. Dávala by som kašu pred kúpaním a potom do postieľky dať mliečko. Ale neviem presne ako papáva, to si už nastavte podľa dieťatka.

No a potom sa môžete vrhnúť na zavádzanie ovocia na desiatu. Banán netreba naparovať, ale nezačínajte ním. Teraz je sezóna jesenného, nášho ovocia tak poďte radšej do jablka (najprv bez šupky), hrušky, slivky, ktoré naparíte a dáte ako desiatový príkrm. Potom pokojne banán a ostatné druhy ovocia (melón, broskyňa, marhuľa, malina, pomaranč, mandarinka, kiwi, nektarinka atď - netreba sa báť citrusov, len treba dodržiavať pravidlo vždy 3 dni 1 nová potravina).

Čo sa týka žĺtka môžete zaviesť aj to, počkajte na 6. ukončený mesiac. Zavádza sa tak, že uvaríte vajce na tvrdo a žĺtok vylúpnete a primiešate do obedu. Bielok potom taktiež zaviesť určite pred 1. rokom.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička