Môžem dať dieťaťu výživu, v ktorej je trocha citrónovej šťavy?

Zodpovedané
19. dec 2021

Dobrý deň.

6 mesačnú dcérku sme začali dávať príkrmy, zelenina, mäsko. Plánujem lepok a rybu. Chcem jej podávať už ovocie na olovrant alebo desiatu. Svokra robila domacu detskú výživu, avšak dala tam aj trochu citrónovej kôry a trochu vanilkového cukru. Mne sa to nezdá ako dobrý nápad.

Mám zvoliť radšej čisté ovocie?

Ak čisté, je nutné ho napariť/predvariť?

Ďakujem

Dobrý deň,

výživky spapajte vy. Vanilkový cukor sa mi vo výžive pre dieťa do roka nepáči.

Najprv je určite vždy lepšie ovocie napariť. Zníži sa tak alergenicita a možnosť reakcie. Je to forma, ktorú väčšina detí toleruje lepšie ako surové ovocie. Pokiaľ bude po naparení bez reakcie, môžete dávať aj surové, ale v bezpečenej forme. Banán naparovať nemusíte.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička