Môžem dávať 5 mesačnej dcérke mliečnu kašu?

Zodpovedané
26. aug 2021

Dobrý deň,

moja 5 mesačná dcérka je od narodenia na umelom mlieku.

Môžem jej dávať na večeru mliečnu kašu?

A ak, tak akú?

Príkrmy mám dávať len na obed v tom istom čase?

Môžem dávať aj ovocie?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre začiatok sa zavádza zeleninový príkrm na obed, potom sa pridáva mäsko. S kašou môžete začať keď zaradíte zopár druhov zeleniny a mäsa (ak sa vyslovene neponáhľate kvôli "nahnaniu" kalórii).

Kaše sú lepkové a bezlepkové. Prvé je vhodné dávať neochutené - tých mliečnych moc nie je, takže je vhodnejšie kúpiť nemliečnu a do nej pridať umelé mlieko podľa návodu. Ďalej sú lepkové a bezlepkové (ryžová najmä), v 5. mesiaci môžete dať aj takú aj takú, ale začala by som práve ryžovou napr: https://www.mall.sk/detske-kase/sunar-prva-kasa...

Na prvý kontakt s lepkom je dobrá instantná baby love https://www.mojadm.sk/babylove-bio-obilna-kasa-..., prípadne klasicky uvariť detskú krupicu z potravín.

Po tom, ako bude tolerovať môžete siahnuť po ochutených mliečnych kašiach, len sledujte zloženie, aby nebol v nich pridaný cukor - deťom do roka sa do stravy cukor pridávať nemá. Je ich na trhu takých dosť, ale sú aj tie so zbytočne pridaným cukrom. Kaša sa dá ochutiť aj doma, ovocím.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička