Môžem synovi uškodiť veľkým množstvom mliečnych výrobkov počas dňa?

Zodpovedané
22. sep 2022

Dobrý deň,

15-mesačnému synovi robím kaše len z mlieka. Postrehla som, že niekto mieša vodu a mlieko. Stále ho dojčím.

Je to nutné?

Môžem mu uškodiť veľkým množstvom mliečnych výrobkov počas dňa?

Ak mu urobím kašu, nemám mu dávať už iné mliečne produkty?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v druhom roku života (teda medzi ukončeným 1. a 2. rokom) má mať v strave minimálne 350 ml mliečnych produktov (kvôli vápniku).

Dojčené deti majú hoci mlieko dojčením, ale to by som brala iba ako doplnok (podľa toho koľko toho dojčenia aj je všakže), ale tých 200 ml denne k dojčeniu určite áno. S tým, že nemusí byť 200 ml mlieka vypitého. Treba sa riadiť tým, že cca 150 ml mlieka je ako 100 g jogrut či ako 30 g syra.

Ak mu robíte kašu z mlieka, zje jogurt, je to v rámci minimálnej dennej dávky. Vyššie porcie vyslovene neuškodia, ale môžu spôsobiť, že nebude prijímať inú stravu (mäsko, vajcia, zelenina, ovocie). Ak to nespôsobuje, tak je to v poriadku.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička