Môžem začať dávať kašu ako tretí príkrm?

Zodpovedané
21. jan 2022

Dobrý deň,

6 mesačná nedojčená dcérka je prikrmovaná od ukončeného 4. mesiaca.

Vstáva okolo 8:00. Na raňajky má 180 ml mlieka, okolo 10:30 má krátky 30 - 40 minútový spánok. Na obed okolo 11:30 zje 200 g zeleniny + mäsko/žĺtok. Od cca 13:00 do 15:30 spí.

Keďže nám kvôli spánkom nevychádza desiata, ovocie cca 150 g dostáva až na olovrant okolo 15:30. Po príkrmoch a medzi nimi pije okolo 200 ml vody. O 18:30 a 21:30 pije mlieko (po 180 ml). Spí až do rána bez zobudenia. Celkovo teda jedáva len 5x za 24 hodín.

Teraz má viac ako pol roka a už by som chcela prejsť na dvojku mlieko a zaviesť ako tretí príkrm kašu o 18:30. Sú to tri príkrmy po sebe bez mlieka. Pije po nich vodu. Prespí celú noc, preto jej zostanú už len dve mliečne dávky.

Nebude mať deficit tekutín?

Postačuje to?

Je potrebné budiť ráno skôr a zaviesť ešte jednu mliečnu dávku?

Napr. 6:00 mlieko, 9:00 ovocie, 12:00 zelenina/mäsko, 15 - 16:00 mlieko, 19:00 kaša, 21:00 mlieko.

Dcérka je nervózna, keď ju budím a snažím sa jej nasilu meniť režim.

Je ešte potrebné po vyše dvoch mesiacoch príkrmov potrebné pariť/variť ovocie?

Môžem už podávať ovocie aj surové rozmixované?

Teraz by som chcela skúsiť čučoriedky.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, určite nebudiť. Či je dostatočne hydratovaná Vám napovie počet pocikaných plienok. Musia byť aspoň každé 4 hodiny (cez deň) + jej dobrý neurologický stav (posun v psychomotorike, dobrá nálada, záujem o hračky). Netreba sa tým trápiť štýlom meraním vypitých mililitrov. 200 ml vody denne je postačujúce.

K večernej kaši môžete prejsť. Tá sa robí zo 150 ml tekutín. Takže tekutiny sú "schované" aj v strave. Navyše nikto nepovedal, že pre ňu večerné mliečko nie je spánková asociácia a pokojne jej ho na zaspatie môžete dávať aj napriek zavedeniu večere. Tak by som Vám odporúčala.

Ovocie nie je potrebné pariť hneď po jeho úspešnom zavedení bez reakcie. Dôležitá je forma podávania. Napr. jablko stačí nastrúhať, nemusí byť naparené. Keď zavediete naparené čučoriedky bez reakcie, tak môžete dávať kúsky - dávajte ich napoly, aby nedošlo k zabehnutiu a duseniu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička