Musí 15-mesačné dieťa piť umelé mlieko?

Zodpovedané
12. sep 2022

Dobrý deň,

15-mesačný syn pije umelé mlieko 3x 180 - 210 ml. V noci už nepýta. Syn všetko viacmenej už dostáva a aj zje.

Do ktorého mesiaca má ešte piť umelé mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku už nemusí piť mlieko (umelé či kravské) ale môže.

Na dennej báze by malo mať zabezpečený prísun mliečnych produktov v množstve 350 ml. S tým, že 150 ml mlieka je ako 100 g jogurtu, alebo 150 ml mlieka je ako 30 g syra.

Ak má denne kašu zo 150 ml mlieka na raňajky, na olovrant jogurt, tak môže vypiť 1 porciu mlieka a má zabezpečený dostatočný príjem mliečnych produktov (dôležitý pre vápnik).

Ak pije toľkoto mlieka denne a neovplyvňuje to jeho ostatné stravovanie (kvalitné zdroje železa, ovocie, zelenina, obilniny) a jeho váha nestúpa "príliš", tak to teda nie je "problém".

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička