Prečo ročná dcérka po zavedení umelého mlieka prestala papať obedy?

Zodpovedané
18. feb 2022

Dobrý deň,

moja dcéra má jeden rok a dojčila som ju do ukončeného 9. mesiaca. Potom sme prešli na umelé mlieko. Materské mlieko som už nemala. Od 4,5 mesiaca sme zaviedli príkrm. Dcérka papala pekne, alergiu nemala. Teda papala do ukončenia toho magického 9. mesiaca.

Ako sme prešli na umelé mlieko, tak odmieta obedy. Občas sa stane, že zje. Inokedy ani neochutná, zatne pusu a plače. Nič som nemenila.

Má iba 4 zuby a to 2 jej vyšli 2. februára, keď dostala teploty z Covidu-19.

Jogurty, výživu, chleba, umelé mlieko a kaše papá. A to je všetko. Váži 10 kg. Obedy nechce papať ani sama, ani lyžičkou, ani kusy a ani mix.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vytrvať, ponúkať, nezúfať. Je pomerne typické, že dieťatko v určitom veku prestane príkrmy jesť podľa našich predstáv. Nemyslím si, že je priamy súvis s mliečkom umelým.

Skúste napríklad zmeniť úpravu jedla. Dať si do svojho taniera to isté a kŕmiť ju z Vašeho, či spraviť úplne nový recept.

V tomto veku sa mení aj spánková potreba vzhľadom k aktivite dieťatka. Nie je v čase, kedy ponúkate obed, unavená alebo naopak ešte "moc" aktívna? Skúste zmeniť čas. Dôležité je aj, či komfortne sedí. Má oporu nožičiek pri sede? Nevadí jej niečo?

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička