Prvé príkrmy a odmietanie vody u plne dojčeného 6-mesačného syna. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

už asi 3 týždne podávame prvé príkrmy. Začínali sme zeleninou, teraz pridávam králika. Potom skúsim kuracinu a žĺtok. Následne lepok.

Ten už mám dávať samostatne ako večeru alebo olovrant?

Ak budem synovi dávať kašičku?

Po akej dobe by som mohla zavádzať ovocie ako desiatu?

Keď mu dávam teraz obed, tak ho ešte nadojčím.

Mám to robiť aj pri iných jedlách?

Syn bol 5,5 mesiaca dojčený. Keď som sa ho snažila naučiť na vodu, tak z fľaše ju vôbec nevie piť. Okusuje fľašu. Keď mu dám lyžičkou alebo v poháriku, tak to väčšinou vypľuje. Resp. vydá taky zvuk ”hi” ako keby sa zľakol. Bojím sa, aby mu to nezaskočilo.

Nemôže byt dehydrovaný?

Ja ho síce dojčím a plienky má každú chvíľu pocikané, len či to stačí.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ má plienočky pocikané, tak dehydrovaný určite nie je. S pitím vodičky je to tiež cesta, dieťatko sa to učí. Dojčené deti často z cumlovej fľaše piť nevedia, naučia sa neskôr zo slamkovej. Dovtedy podávajte po lyžičkách. Neskôr aj skpste poldecáčik nejaký plastový, ľahký.

Čo sa týka dojčenia po jedle, tak pokojne dojčite. Skúste aspoň 20 - 30 minútové rozostupy od jedla, aby synček dostával informáciu, že hlavné jedlo je hlavné jedlo.

Po zavedení lepku, môžete zaradiť kašičky (lepkové) na večeru/olovrant. Môžete napr. vyskúšať aj ryžu a striedať lepkovú pšeničnú s ryžovou kašičkou, alebo cirok. Proste rôzne obilniny. Pozor na zloženie kupovaných kašičiek, aby zbytočne neobsahovali cukor a med.

Následne teda cca o týždni - dvoch môžete už vyskúšať aj zaraďovanie ovocia na desiatu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička