Ročná dcérka odmieta varenú stravu. Mám jej jedlo zmiešať s detskou výživou?

Zodpovedané
31. máj 2021

Dobrý deň,

moja dcérka bude mať 13 mesiacov a už niečo vyše 2 mesiacov odmieta jesť varenú stravu. Bez problémov zje chlieb s maslom (nátierkou), ľúbi detské výživy s bielym jogurtom a piškótami, rôzne kaše a krupice, ale keď jej uvarím obed (polievka, mäsko, ryža, zelenina - hocičo), toho sa ani nedotkne. Raz ochutná, potom buď neotvorí ústa, alebo všetko vypľúva.

Skúšala som už aj hotové kupované jedlo v sklíčku i kapsičke, nič nechce. Varím jej každý deň, ale všetko končí v koši. Jediné, čo z vareného zje, je slepačí vývar s cestovinou.
Skúsila som aj to, že som uvarenú zeleninu zmiešala s detskou výživou. Zjedla to, lebo cítila sladkú chuť. Lenže tento spôsob nepovažujem za dlhodobo udržateľný a nechcem, aby si na to zvykla.

Čo mám robiť?

Mám jej spraviť mlieko (dávam Nutrilon 3), keď mi odmietne jesť?

Alebo jej mám ponúknuť zmiešané jedlo s detskou výživou?

Mám ju nechať vyhladovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyhladovať určite nie.

Dcérka má svoje chute, je osobnosť a je treba to rešpektovať. Trpezlivo skúšať kým sa toto obdobie neskončí.

Asi by som mäso a zeleninu prepašovala do nátierky, k chlebíku. A dala jej to ako riadny chod na obed. Občas primiešala do ovocného príkrmu ale zasa dala na obed, aby vedela a uvedomila si, že ide o obed. Zároveň však pravidelne skúšala podávať aj normálne polievočky a hlavné chody. Ono sa to raz snáď zasa prelomí.

Mliečko ako hlavný chod, už by na obed mať nemala.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička