Vedeli by ste mi odporučiť knihy a návody ohľadom zavádzania detských príkrmov?

Zodpovedané
4. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa viac zasvätiť do vecí ohľadom správneho prikrmovania.

Vedeli by ste mi odporučiť nejaké materiály, knihy a návody ohľadom zavádzania detských príkrmov?

Ako sa mám vyznať v rôznych druhoch kaší?

Ďakujem

Dobrý deň,

taký základ je na tejto stránke - https://www.1000dni.sk/nutricne-programovanie/a....

Ak máte instagram, tak ja mám seriál o prikrmovaní - keď si dáte do hladáčika prikrmovanieniejeveda, alebo si ma vyhľadáte pediatricka_denjas, tak zhrnutie je tam.

Nemôžem Vám odporučiť žiadnu knihu - neexistuje taká na našom trhu zatiaľ.

Kaše sú mliečne (predrobené s mliekom) a nemliečne. Všetky sa zarábajú s vodou. Ak chcete z nemliečnej sraviť mliečnu, tak môžete pridaním mlieka (materského či umelého).

Potom sa rozdeľujú na bezlepkové (ryžová, kukuričná, pohánková) a lepkové (ovsená, pšenicová, špaldová). Pred deti sú vhondé aj lepkové aj bezlepkové kaše - je vhodné ich striedať.

Dobré je vždy začať s jednozložkovými kašami bez príchutí a najmä bez cukru (treba vždy dobre čítať etikety, lebo mnoho produktov určených pre dojčatá cukor zbytočne obsahuje). Teraz som si všimla v obchode dobré zloženie pri výrobkoch ravita https://ravita.sk/portfolio-category/instantne-....

Instatné detské kaše sú na začiatok dobrou voľbou. Sú spracované tak, aby boli pre dieťa ľahšie spracovateľné.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička