Znamenajú fľaky na líčkach po príkrmoch alergiu?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

moja 9 mesačná dcérka je na umelom mlieku a od 7. mesiaca papá mäsovo- zeleninové príkrmy (kuracie, jahňacie). Zo zeleniny mrkvu, petržlen, cuketu, brokolicu, karfiol, špenát, bataty, zemiaky, tekvicu a žĺtok. Niekoľko týždňov bolo všetko ok.

Avšak pred Vianocami sa jej začali robiť červené fľaky na líčkach a na brade. Aj pod dolnou perou mala červené fľaky. S manželom sme predpokladali, že je to alergia na potraviny. Jeden deň bola iba na UM a zlepšilo sa to. Potom sme postupne vynechali zemiak, bataty, žĺtok, petržlen, lebo to vyzeralo že to tieto druhy zeleniny spôsobujú. Ale fľaky nie a nie zmiznúť. Maximálne sa to zlepší, keď ich natrieme Sudocremom.

Dnes dostala papať cuketu, mrkvu a karfiol. A znovu sa jej líčka vyhodili. Papá ešte ovocie, ale to len ráno a kašu na večeru. Líčka reagujú po obede.

Ak je to alergia na potraviny, tak na aké?

Čo nám odporúčate?

Žijeme v UK, a teraz počas pandémie je ťažké sa dostať kdekoľvek ju špecialistov.

Ďakujem

Dobrý deň,

na aké potraviny dcérka reaguje môžete zistiť iba vy cieleným zapisovaním si symptómov a iba postupným pridávaním potravín.

Nejde vyslovene o alergiu na potraviny, ale o zvýšenú reakciu kože. Nemali ste ako deti atopický ekzém? Na líčka používajte produkty z rady Bioderma Atoderm.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička