Dcérka po narodení súrodenca preferuje otca. Je to len obdobie?

Zodpovedané
20. mar 2024

Dobrý deň,

dcéra má 18 mesiacov a syn 2 mesiace. Po mojom pobyte v pôrodnici dcéra uprednostňuje otca. Neviem či to spôsobil môj odchod do pôrodnice, že ma nevidela 5 dní alebo je to žiarlivosť.

Po pôrode som ju nemohla nosiť na rukách, lebo som mala sekciu. Stále som si ju brala na kolená. Mám taký pocit, že je to spôsobené aj tým, že malý je strašne uplakané dieťa a zrazu sa jej toľko nevenujem. Bojím sa, aby sa to nezhoršilo. Od kedy sa malý narodil, tak je u nás babka. Keď sa dcérke nemôžem venovať ja, tak stále sa jej venuje babka. Nie je odstrčená.

Ako sa mám s dcérkou viac zblížiť?

Prečo sa takto správa?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujeme za dôveru, s ktorou prichádzate s takouto krehkou témou.

Narodenie súrodenca je veľká zmena pre celú rodinu. Nielen pre vás ako rodičov, že musíte hľadať nové spôsoby fungovania, ale aj pre súrodencov.

Vaša dcérka aktuálne zažíva novú situáciu, na ktorú doteraz nebola zvyknutá. Príchod brata jej zmenil život, aký poznala doteraz. Je prirodzené, že na to reaguje prejavmi v správaní, na ktoré ste možno doteraz neboli zvyknutí.

Dcérka je ešte veľmi malinká a vo veku, v ktorom pre ňu s mužom predstavujete veľké oporné body. Zároveň v tomto veku sa ešte len vyvíja jej emocionálna zrelosť, tak aj reakcie môžu byť naozaj rôzne. Situácia, ktorú doteraz nepoznala, môže byť pre ňu veľmi nečitateľná.

Má to však riešenie. Je ich viacero.

Verím, že pri starostlivosti o syna nemusí byť veľa priestoru aj na nerušený čas s dcérkou, no aktívne po ňom pátrajte. Takýto spoločný čas môže byť naplnený nielen hrou, ale aj tým, že sa v nejakej miere budete spolu rozprávať. Môžete verbalizovať nielen svoju lásku k nej, ale aj to, že vidíte, že je to možno pre dcérku v tejto etape života náročné, resp. popísať to, čo vidíte resp. vnímate z jej správania. Možno vás aj prekvapí, že dcérka si nájde spôsob na vyjadrenie toho, ako sa aktuálne má. Pointou takýchto spoločných chvíľ je aj samotné utvrdenie v tom, že ako mama ju ľúbite naďalej. Nech má prežívanie akékoľvek. Toto je snáď to najdôležitejšie. Nenegovať, nekarhať dcérku za prežívanie, ktoré má. Je skvelé vedieť, že s otcom má rovnako dobrý vzťah. Je to veľmi dôležité aj pre jej život, že ste vzájomne zastupiteľní v starostlivosti. Chápem, že to dokáže prekvapiť.

Pýtate sa na cesty zblíženia. Veľmi v skratke by som vás rada povzbudiť nielen v hľadaní si priestoru na bytie s dcérkou, ale aj v tom, aby ste ju  zapájali aj do diania vo vašom živote, ak bude chcieť. To znamená, že možno niekedy na úkor kvality prevedenia nejakej aktivity ísť po tom, že to môže byť pre vás dve kvalitný spoločný čas, ktorý jej ukáže, že je stále súčasťou vášho života. Napr. pri prebaľovaní, kúpaní súrodenca a pod. Prípadne ak ste kedysi mali nejaké spoločné činnosti, viete sa k nim vrátiť. Napadá vám niečo, do čoho by ste ju mohli zapojiť?

Tento čas spoločného vylaďovania sa vie byť naozaj náročný a niekedy je aj subjektívne pociťovaný ako nekonečný. Chcela by som vás podporiť v trpezlivosti. Ako potrebujete ako rodina čas na zladenie sa, tak aj vaša dcérka potrebuje čas na zvyknutie si. Verím, že to pre vás ako mamu nemusí byť teraz jednoduché, neviete sa rozpoliť. Viete však podporovať váš vzťah s dcérkou, byť tam pre ňu a pri nej, nech prežíva čokoľvek a ustáť aj to, ak aktuálne prežíva niečo, čo je aj pre vás náročnejšie ustáť.

Prítomnosť babky môže byť skvelým zdrojom nielen pre starostlivosť o dcérku, ale môže byť príležitosťou aj pre vás. Na to, aby ste tu mohli byť pre svoju rodinu, potrebujete mať energiu sama za seba.

Ak máte chuť, na trhu je viacero publikácií, ktoré sa venujú témam súrodencov, rovnako na soc. sieťach sú mnohé účty, ktoré sa venujú témam. Za nás odporúčame napr. Janku Zemandl a jej projekt rodinna psychologia.

Veľmi vám držím palce, aby vás aktuálne správanie dcérky čo najmenej spochybňovalo v tom, ako nesmierne dôležitá osoba v jej živote ste. Ste tá najdôležitejšia. Ste jej milovaná mama.

Pekný deň.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk