Ako spracovať pocit, že pôrod nebude taký ako som si vysnívala?

Zodpovedané
9. apr 2024

Dobrý deň,

zajtra ma čaká vyvolávanie pôrodu. Doteraz som si myslela a dúfala, že sa to rozbehne, všetko pôjde ako má - prirodzene a spontánne. No nestalo sa.

Prvý pôrod som mala spontánny, ale už som bola v nemocnici hospitalizovaná na vyvolávanie, ku ktorému nakoniec nedošlo. Pôrod bol fajn, no tráviť všetky bolesti sama v noci na prázdnej chodbe bolo pre mňa veľmi deprimujúce. Po pôrode som mala dlho depresie.

Druhý pôrod (keďže som mala naivnú predstavu, že bude lepší) som si vysnívala, že budem prvú dobu pôrodnú doma s manželom. Teda, že si to v psychickej pohode predýcham, dám si sprchu, odvezieme prvé dieťatko k babke a hlavne budem mať oporu v blízkej osobe. Namiesto toho sedím sama v nemocničnej izbe a plačem. Cítim strašné sklamanie.

Všetky moje pocity zhoršuje to, že mám pravdepodobne aj zle vypočítaný termín pôrodu a lekári sa rozhodli na základe jedného jediného merania plodu vyvolávať pôrod príliš skoro. Prvé dieťatko som mala v brušku 284 dní. Teraz po 279 dňoch chcú spraviť koniec. Maličké je zdravé, nič nenasvedčuje tomu, že by sa mu v brušku nedarilo, že by klesala schopnosť placenty vyživovať ho a pod. Veľmi sa bojím, že to nepôjde, že moje telo proste ešte nie je pripravené a skončím na operačnom stole, z ktorého už jednu staršiu traumu mám.

Vnímam, že to všetko mám robiť pre moje dieťa a že na konci tejto cesty bude láska, ale na druhú stranu cítim strašnú bezmocnosť, že neviem rozhodnúť o svojom tele. Cítim, že stačilo počkať možno pár dní a všetko to mohlo byť inak.

Neviem ako to opäť zvládnem sama.

Čo mi dodá silu?

Ďakujem

Dobrý deň,

zdravím Vás a v prvom rade Vám v týchto hodinách držím palce.

Keď sú plány iné ako si prajeme, tak je to veľmi náročné. Ak do tejto mojej odpovede pôrod neprebehol, chcela by som Vás povzbudiť v tom, aby ste hľadali to, na čo máte aktuálne dosah.

Povedzte o svojom prežívaní personálu pôrodnice. Rovnako rozmýšľam, do akej miery by ste počas týchto dní vedeli byť aj s manželom/blízkou osobou. Právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode máte.

Ak sa vo Vašej pôrodnici nachádza psychologička, určite neváhajte vyhľadať jej podporu. Veľká miera stresu pred pôrodom je prirodzená, tak aj toto vie byť cesta, ako sa podporiť.

Nájsť silu môžete aj v prípadných informáciách z predpôrodnej prípravy, ak ste ju absolvovali. Za nás Vám nevieme poskytnúť medicínsky pohľad na vec, čo môžeme je podporiť Vás v zdieľaní Vašich obáv s ľuďmi, ktorými ste obklopená. Síce ste v nemocnici, máte však plné právo rozhodovať o sebe.

Kedykoľvek budete mať chuť, ozvite sa. Pri takýchto akútnych témach má táto forma podpory naozaj svoje limity.

Myslím na Vás.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk