Som nervózna z nedostatku spánku. Ako byť v pohode?

Zodpovedané
27. apr 2023

Dobrý deň,

mladšia dcérka má 2,5 roka, staršia 5,5 roka. Mám pocit, že som asi vyhorela.

S mladšou dcérkou stále niečo riešim. Má ekzém a od prvých príkrmov s jedením len bojujeme. Prvé jedlo ochutnala, keď mala 11 mesiacov. Chviľu jedla aspoň polievky, ale od cca 17 mesiacov je len pečivo, prípadne ovocie, zo zeleniny len paradajky. Je dojčená, no tiež mi nevisí na prsníku celý deň.

Okolo 2 rokov mi začalo nočné dojčenie veľmi vadiť. Tak sme sa dohodli, že v noci už budeme spať, pretože ja som unavená a potom na ňu len kričím. Bolo to až prekvapivo jednoduché, bez plaču. Pár nocí sme sa len pomojkali, prípadne vyliezla na mňa a tak zaspala. Po cca mesiaci spala celú noc.

No posledné 2 mesiace sa jej zhoršil ekzém, plus opäť dokopy nič neje. Je schopná zjesť za celý deň len jeden rožok + 1 jablko. Očividne je hladná, ale jednoducho jesť nebude. Ak jej nedám ani toto, bude mrzutá a nervózna. Bude si pýtať tyčinky a chrumky. Nevadí jej byť hladná. A v noci sa začala oveľa viac budiť, pýta si prsník. Ak jej nedám, kričí a vystrája aj dve hodiny. Ak jej dám, tak idem sama proti sebe. Často sa stane, že konečne zaspím a ona sa preberie a ideme dokola.

Už takto fungovať nevládzem. Celý deň jej opakujem, že sa potrebujem v noci vyspať. Svojím krikom budí aj staršiu dcérku a manžela, potom sme všetci nevyspatí a mrzutí.

S manželom ostať chce. Keď sa však zobudí, hneď začne plakať za mnou. S niekým cudzím bez nás ju nechávať nechcem, nechcem jej spôsobovať stres.

Ako mám zvládať moju situáciu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za Vašu dôveru, s ktorou k nám prichádzate.

Z Vašich slov vnímam, že sama vnímate ako veľmi dôležité je neísť dlhodobo proti sebe a svojim potrebám. Verím, že Vám v tom teraz nemusí byť dobre, ak ste sa opätovne vrátili k tomu, čo je pre Vás už nevyhovujúce a zažili ste aj to, keď to bolo také, aké ste to chceli mať. V tomto prípade sa kvalitnejšie v noci vyspať.

Spánok je absolútne relevantná potreba každého človeka. Hoci s materstvo je často asociovaný nedostatok spánku, nemôžeme to z nejakého dlhodobého hľadiska brať za niečo ,,dobré" alebo prospešné. Práve dlhodobá spánková deprivácia dokáže viesť k výraznému zhoršeniu duševného zdravia. Človek je oveľa viac dráždivý, znižujú sa kognitívne schopnosti a pod.

Skôr ako hľadať rýchle riešenia by som Vás chcela povzbudiť k tomu, aby ste si skúsili spomenúť na obdobie spred tých 2 mesiacov. Stalo sa niečo vo Vašom/dcérkinom/rodinnom živote? Prišiel nejaký veľký míľnik? Niekedy práve zlomové obdobia, v ktorých sa deti pohnú v niečom výrazne dopredu sú spojené aj s nejakými prejavmi, ktoré už neboli aktuálne. Tiež môže byť takéto opätovné vyhľadávanie Vašej blízkosti aj v noci reakciou na nejaký podnet, zážitok, ktorý dcérka prežila a nemusela ho ešte spracovať. Ak toto obdobie prepájate aj so zhoršením ekzému, môže to spolu súvisieť. Práve ekzémy sú často prepojené aj  s duševnou pohodou resp. nejakým stresom.

Takéto zamýšľanie sa nad príčinou tejto zmeny Vám môže priniesť väčšie pochopenie toho, čím aktuálne dcérka prechádza a hľadať cesty, ako odstrániť prvotnú príčinu. Ak na niečo prídete, môžete spoločne hľadať cesty, ako z toho von, dopriať dcérke to, čo aktuálne potrebuje aj v inej podobe.

Na to, aby ste však mali na to celé energiu, potrebujete nájsť aj to, čo Vám samotnej dopraje oddych. V tomto vidím ako naozaj funkčné začať od seba. Viete si predstaviť nájsť v rámci dňa priestor, ktorý Vám dopraje oddych, zážitok, ktorý Vás poteší, prítomnosť ľudí, ktorí Vás dokážu podporiť vo svojom rozhodnutí? Ste mamou dvoch dcérok, ešte maličkých a preto plne chápem, že takéhoto času nemusí byť mnoho, no je nesmierne dôležitý. Takto posilnená mama má oveľa väčšiu kapacitu zvládať všetko to, čo prináša materstvo.

Keď budete vy ako mama mať čo najviac energie, bude sa Vám jednoduchšie pátrať po tom, čo mohlo túto zmenu spôsobiť. Môžete to brať aj ako dočasné riešenie, kým nájdete spôsob, ako sa vrátiť ku kvalitnejšiemu spánku.

Ak ste sa počas svojho matestva stretli s podpornými dojčiami komunitami, aj toto môže byť v nich téma, ktorú tam viete otvoriť. **

Ísť dlhodobo proti svojej vôli neodporúčam. Verím však, že existujú spôsoby, ktoré môžu byť funkčné a rešpektujúce k Vám, k dcérke a aj Vašemu vzťahu.**

Čo sa týka jedenia, tak ak máte naozaj silnú obavu, či je všetko ok, viete otvoriť túto tému aj s pediatričkou. Napr. dať si urobiť krvné testy a pod. Jedenie býva veľkým stresorom, na ktorý neexistuje jediná univerzálna odpoveď. Niekedy sa stravovanie upraví aj po ukončení dojčenia.

Veľmi Vám prajem, aby ste v bežné dni našli zdroje svojej radosti a mali tak väčšiu silu riešiť situácie, ktoré prinášajú noci s dcérkou.Verím, že to zvládnete.

Držím palce.

Mgr. Katarína Žilák
info@vydumamky.sk
www.vydumamky.sk