Ako prinútiť bývalého majiteľa k prepisu auta?

Zodpovedané
7. feb 2023

Dobrý deň,

v decembri 2022 sme si cez inzerát kúpili na internete auto. Fyzicky ho máme a používame, ale majiteľ ho do dnešného dňa na nás neprepísal. Keď sme ho pred Vianocami urgovali, tak odpísal, že je pracovne mimo SR. Vraj potom vec vybaví.

Na druhú správu v januári 2023 odpísal, že je chorý a vybaví to hneď potom. Do dnešného dňa nedošlo k prepisu. Kúpnu zmluvu samozrejme máme - auto nám odovzdal osobne.

Čo môžeme urobiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade máte tri možnosti:

a) Ponúknuť predávajúcemu, že prepis auta zabezpečíte vy aj v jeho mene. Na tieto účely budete od predávajúceho potrebovať plnomocenstvo s podpisom osvedčeným u notára alebo na matrike.
b) Vyzvať predávajúceho na splnenie jeho povinnosti prostredníctvom advokáta.
c) Požiadať súd, aby predávajúcemu nariadil splnenie predmetnej zmluvnej povinnosti.

Z praktického pohľadu odporúčam, aby ste začali bodom a). Ide o najrýchlejšiu a najefektívnejšiu variantu. Ak predávajúci Vašu ponuku, že prepis zabezpečíte vy neakceptuje, tak skúste osloviť nejakého advokáta. On predávajúceho vyzve na zabezpečenie prepisu doporučeným listom na svojom hlavičkovom papieri. Samotná skutočnosť, že sa do veci zapojil advokát často stačí na to, aby dotknutá osoba splnila svoju zmluvnú povinnosť.

Ak ani advokátska výzva nepomôže, budete zrejme musieť iniciovať súdne konanie. Vezmite však do úvahy, že tento proces je pomerne ťažkopádny. Právoplatným súdnym rozhodnutím budete disponovať najskôr 1 – 2 mesiace po podaní návrhu. Ak predávajúci ani po vydaní rozhodnutia nesplní svoju povinnosť, budete o jej nútené splnenie musieť žiadať v rámci exekučného konania. To tiež bude trvať minimálne niekoľko týždňov.

Držím palce, aby sa Vám podarilo docieliť prepis auta čo najskôr.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk