Je možné uhradiť platobný rozkaz na splátky?

Zodpovedané
13. feb 2023

Dobrý deň,

manželovi prišiel platobný rozkaz na zaplatenie 161 eur +121 eur trovy. Môže podať do 15 dní odpor, ale nám sa to údajne nedá poslať. Vraj nemáme aktívnu schránku na stránke Ministerstva spravodlivosti SR. Chceli by sme tento platobný rozkaz uhradiť na splátky.
Manžel totiž kvôli covidu nemohol pracovať. Momentálne máme zlú finančnú situáciu a dve malé deti.

Je možnosť uhradiť platobný rozkaz na splátky?

Ďakujem

Dobrý deň,

v zásade nič nebráni tomu, aby ste dlžnú sumu uhradili v splátkach. Odporúčam Vám, aby ste so žiadosťou o povolenie splátkového kalendára čo najskôr písomne kontaktovali veriteľa a aj súd, ktorý predmetný platobný rozkaz vydal. Je potrebné uviesť aj to, v akej výške chcete splátky uhrádzať a k akému dátumu – napr. vždy 5. deň v mesiaci.

Vezmite do úvahy, že ak by išlo o platobný rozkaz podľa zákona č. 307/2016 Z. z., tak musí žiadosť o splátkový kalendár spĺňať zákonom stanovené náležitosti. Ak bol platobný rozkaz vydaný podľa tohto zákona, malo by to byť uvedené priamo v texte platobného rozkazu. V tom prípade Vám odporúčam kontaktovať Centrum právnej pomoci, aby Vám s podaním žiadosti o splátkový kalendár pomohli.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk