Je možný prepis domu bez vedomia súrodenca?

Zodpovedané
21. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom situácie môjho otca. Ked žila babka - jeho matka, tak tá prepísala (predala) dom na otcovho brata. Bolo to bez vedomia otca. Kúpna zmluva s tým, že dom mu predala. Pravdepodobne súrodenec otca aj so ženou si boli vedomí toho, že ak by dom darovala, otec by to mohol súdne napadnúť. Žiadne peniaze neobdržala.

Ústna dohoda bola, že vyplatí súrodenca - môjho otca. Otec žiadne peniaze neobdržal. Mama je mŕtva už vyše 10 rokov.

Dá sa s tým niečo robiť?

Uspel by otec na súde, ak by požadoval vyplatiť svoj podiel z rodičovského domu?

Otec môjho otca už nežije. A tretí súrodenec - jeho brat už nežije.

Ďakujem

Dobrý deň,

počas svojho života je v zásade každý oprávnený disponovať svojím majetkom tak, ako uzná za vhodné. To znamená, že Vaša babka bola oprávnená počas svojho života previesť dom na Vášho strýka. Záujmy Vášho otca nebola povinná zohľadňovať. Skutočnosť, že Váš otec by po Vaše babke za normálnych okolností dedil a ani v rámci závetu by ho nebolo možné z dedenia vylúčiť (ibaže by boli dané zákonné okolnosti vydedenia), na tom nič nemení.

Z toho čo píšete (dom bol prevedený kúpnou zmluvou, no Vaša babka neobdržala žiadne peniaze, hoci to bolo v zmluve dohodnuté), by sa dalo dedukovať, že predmetná kúpna zmluva je iba simulovaným právnym úkonom. Zmluvné strany mali v skutočnosti záujem uzavrieť darovaciu zmluvu a nie kúpnu. Z toho dôvodu by mohol byť prevod domu neplatný.

Váš otec (resp. dnes jeho dedičia) by sa zrejme aj dnes mohol domáhať neplatnosti daného prevodu, no celá záležitosť by si vyžadovala hlbšiu analýzu. V každom prípade treba vziať do úvahy, že v prípadnom konaní o neplatnosti predmetnej kúpnej zmluvy by bolo potrebné preukázať, že Vaša babka za prevod domu naozaj neobdržala žiadne peňažné prostriedky. To bude extrémne náročné s ohľadom na to, že ide o pomerne starú záležitosť a Vaša babka i Váš strýko sú už po smrti, takže nebudú môcť v tejto veci svedčiť.

Ak by ste mali napriek tomu záujem o podrobnejšiu analýzu predmetného prevodu, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk