Je partner povinný informovať prenajímateľa, že odchádza z bytu?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

s partnerom žijeme asi 5 rokov v prenajatom byte. Zmluvu s prenajímateľom sme podpísali obaja. Máme spolu 10-ročnú dcéru. Partner sa rozhodol od nás odísť k milenke. Odchádza k 31.1.2023. Doposiaľ sme nájomné vo výške 425 eur platili na polovicu.

Je povinný informovať prenajímateľa, že odchádza z bytu?

Platenie nájmu zostáva teda celé na mne, alebo mám uhradiť len svoju polovicu sumy?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zákona Váš partner nemá povinnosť oznámiť prenajímateľovi, že odchádza z bytu. Je to však v jeho záujme, aby to urobil. Ak tak neurobí, bude ho prenajímateľ bez ďalšieho považovať za nájomcu a teda by prenajímateľ od neho mohol požadovať platbu nájomného ako doteraz. Zároveň je to aj vo Vašom záujme. Ak bude Váš partner aj naďalej považovaný za nájomcu, ostane mu aj v budúcnosti zachovaný nárok užívať byt podľa nájomnej zmluvy, napr. ak prestane bývať u novej priateľky. Vezmite však do úvahy, že prenajímateľ nie je povinný akceptovať zmenu nájomcu (t. j. podpísať s Vami dodatok, podľa ktorého budete nájomcom iba vy a v byte budete bývať iba s Vašou dcérou), pokiaľ nebolo v zmluve dohodnuté inak.

Pokiaľ ide o platbu nájomného, kým budete obaja nájomcami (ako doteraz), platí nasledovné: Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločného nájmu bytu sú oprávnení a povinní všetci nájomcovia (t. j. vy a Váš partner) spoločne a nerozdielne. To znamená, že je prenajímateľ je oprávnený požadovať úhradu nájomného od ktoréhokoľvek z nájomcov bytu a ak nájomné uhradí jeden z nájomcov, povinnosť druhého nájomcu tým zanikne.

Pri vzájomnom vyporiadaní úhrady nájmu medzi nájomcami navzájom platí, že podiely spoločných nájomcov na takomto dlhu rovnaké, ak nebolo dohodnuté inak. Vo Vašom prípade – ak uhradíte časť nájomného, ktorú by mal podľa dohody platiť Váš partner, môžete od neho žiadať, aby Vám vrátil to, čo bol povinný platiť prenajímateľovi on.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk