Je platný závet, ktorý nie je evidovaný u notára?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

mám 3 ďalších súrodencov, ktorí sú z prvého manželstva môjho otca. Neudržiavajú kontakt a viac ako 10 rokov sme o nich nepočuli. Ja pochádzam z druhého manželstva, ktoré trvá.

Môj otec má dom vo výlučnom vlastníctve. Je to veľký dom, ktorý by sme chceli prerobiť na 2 bytové jednotky. Ja som sa vydala a založila si rodinu. Lenže môj otec odmieta prepísať dom na mňa alebo aspoň na moju mamu. To je totiž podmienka pre môjho manžela, ktorý tvrdí, že on nebude financovať prerábanie domu. A vraj ešte po dedení platiť súrodencov, ktorých ani nepozná, aby dom zostal náš.

Môj otec tvrdí, že má napísaný vlastnoručný závet, ktorý má uložený doma. Nedávno som od známej zistila, že závet nie je evidovaný u notára. Bol iba podpísaný mojím otcom a jedným svedkom.

Je takýto závet v poriadku?

Ustojí právne pri dedení, alebo je to len zdrap papiera?

Ak by bol takýto závet neplatný, tak v dedičskom konaní sa delí na 5 časti (4 deti + terajšia manželka)?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v zásade prichádzajú do úvahy dva druhy závetu neevidovaného u notára:

a) Závet napísaný, dátovaný a podpísaný vlastnou rukou (nevyžaduje sa prítomnosť a podpis svedkov).
b) Závet, ktorý poručiteľ nenapísal vlastnou rukou, musí vlastnou rukou podpísať a pred dvoma svedkami súčasne prítomnými výslovne prejaviť, že listina obsahuje jeho poslednú vôľu. Svedkovia sa musia na závet podpísať.

Avšak je potrebné vziať do úvahy nasledovné: Zákonnými dedičmi po Vašom otcovi budete vy, Vaši 3 súrodenci a Vaša mama (t. j. celkom spolu 5 ľudí). Ak by sa dedilo zo zákona, dostal by každý dedič 1/5 z dedičstva. Ak sa bude dediť podľa závetu, tak platí, že plnoletým potomkom musí pripadnúť aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona (t. j. 1/10). Pokiaľ tomu závet odporuje, tak je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov.

Vydedenie by zrejme bolo možné, nakoľko poručiteľ (Váš otec) by mohol vydediť svoje deti z prvého manželstva napr. z dôvodu, že mu v rozpore s dobrými mravmi neposkytujú potrebnú pomoc v chorobe, v starobe alebo v iných závažných prípadoch, že o neho trvalo neprejavujú skutočný záujem, ktorý by ako potomkovia mali prejavovať. Dôvod vydedenia musí byť v listine o vydedení uvedený. Inými slovami - na to, aby došlo k vydedeniu Vašich nevlastných súrodencov nestačí, ak Váš otec uviedol do závetu, že celé dedičstvo má pripadnúť Vám.

Ak Váš otec nechce previesť dom na iného (Vás/Vašu matku), pretože v ňom chce dožiť, existuje však aj iné riešenie. Mohol by dom previesť s tým, že si zároveň v dome nechá zriadiť vecné bremeno (právo dožitia). Tým by si zaručil právo bývať v dome až do svojej smrti. Prevod a aj zriadenie vecného bremena možno zahrnúť do jednej zmluvy.

Ak by ste mali záujem o poradenstvo ohľadne prevodovej zmluvy/vecného bremena, neváhajte ma kontaktovať e-mailom. Ak by ste potrebovali poradenstvo ohľadom vydedenia, môžete sa obrátiť na akýkoľvek notársky úrad.

PS.: Prístup Vášho manžela (neinvestovať do domu, pri ktorom je riziko, že ho budú dediť aj Vaši súrodenci) je správny. Ak dom zrekonštruujete a zhodnotíte, môže sa stať, že v prípade vyporiadania spoluvlastníctva budú od Vás Vaši súrodenci žiadať takú hodnotu podielu, akú by mal tento v zrekonštruovanom dome a vy by ste len ťažko preukazovali, aká by bola hodnota domu/podielu bez rekonštrukcie ako aj to, že ste rekonštrukciu hradili vy s manželom a nie Váš otec.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk