Bude môcť syn napadnúť závet spísaný u notára?

Zodpovedané
20. júl 2023

Dobrý deň,

manžel mi zomrel 7 rokov dozadu, prebehlo dedičské konanie a dedilo sa medzi mňa a moje tri deti. Najstarší syn sa od všetkých odcudzil. Nenavštevuje 6 rokov ani mňa a ani svoje dve sestry, hoci bývame od seba 3 km. Nezdraví ma, rovnako ani jeho deti - teda moje vnúčatá.

V súčasnosti by som chcela napísať svoju a zdedenú časť domu po manželovi na dve dcéry s tým, že on moju časť dediť nebude.

Stačí takýto závet spísať u notára tak, aby to po mojej smrti nikto nemohol napadnúť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, toto nie je správny postup.

Je potrebné, aby ste u notára spísali tzv. "listinu o vydedení" syna - a to z dôvodov, ktoré popisujete v otázke.

Na každnom notárskom úrade by Vám mali vedieť povedať, čo všetko budú od Vás na tieto účely potrebovať.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk