Ujde sa niečo z dedičstva aj mne?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

minulý rok umrel náš otec. Rodinný dom, v ktorom sme vyrástli ešte pred úmrtím prepísal na sestru. Mám ešte dve sestry a mamu. Dedičské konanie ešte neprebehlo.

Budem niečo dediť aj ja z rodinného domu a z majetku, ktorý otec zanechal?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak to správne chápem, Vaša sestra je už v katastri nehnuteľností zapísaná ako vlastník predmetného domu. Dom v tom prípade do dedičstva nepatrí; dedičstvo sa bude vzťahovať iba na zvyšný majetok.

Vo Vašom prípade by malo platiť, že vy, Vaše sestry a mama dedíte všetci rovnakým dielom. To znamená, že každý z Vás dostane podiel na dedičstve v rovnakej hodnote. Ak Vaša sestra dostala dom darom, jej dedičský podiel sa zníži o hodnotu domu. Ak by bola hodnota domu vyššia, než jej dedičský podiel, nemala by už nárok na žiaden dedičský podiel.

Jediná možnosť ako „vrátiť dom do hry“ je napadnúť platnosť zmluvy, na základe ktorej Vaša sestra dom nadobudla. Prichádzalo by to do úvahy najmä, ak by existovali odôvodnené pochybnosti, že Váš otec v čase podpisu predmetnej zmluvy nerozumel tomu, čo koná /napr. bol uvedený do omylu, nebol spôsobilý na takýto úkon v dôsledku staroby, choroby a pod.

Ak by ste mali záujem o posúdenie toho, či možno predmetnú prevodovú zmluvu považovať za platnú, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk