Čo môže byť za rapídnym zhoršením zraku u 8-ročného dieťaťa?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu.

Ako postupovať v prípade rapídneho zhoršenia zraku u nášho 8-ročného syna?

Na preventívnej prehliadke u pediatričky mal syn problém s prečítaním toho najväčšieho čísla na tabuľke s použitím pravého oka. Pani doktorka nám odporučila urgentné vyšetrenie u očného lekára. To sme aj absolvovali. Vyšla mu dioptria na pravom oku 3,5. Predtým vždy dobre videl, nikdy nemal s očami problém, aj preventívne prehliadky nikdy nenaznačili očný problém. Pediatrička po zhliadnutí výsledku z očného odporučila ďalšie vyšetrenie u očného lekára, vraj kvôli porovnaniu výsledkov. No nikto nepátra po podstate problému.

Ako rodič mám strach, aby sme niečo nezanedbali.

Po akých vyšetreniach sa mám dopytovať?

Nebolo by dobré podstúpiť CT mozgu alebo magnetickú rezonanciu?

Sama detská doktorka nás po prvom vyšetrení vystrašila takými rečami, že ako nám môže syn oslepnúť, že môže mať niečo na mozgu. Keď som ju prosila o výmenný lístok na ďalšie vyšetrenia, tak trvala iba na tom ďalšom u očného špecialistu.

Ďakujem

Dobrý deň,

žiaľ, poskytli ste málo informácii na to, aby som sa k tomu vedel bližšie vyjadriť. Často pomôže aspoň foto správy.

Z údaju "dioptria 3,5" stále neviem, či ide o mínusovú alebo plusovú hodnotu, teda o krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť. Taktiež neviem, ako bola hodnota nameraná. Či po rozkvapkaní (v cykloplégii) alebo bez. Ak bez, tak ten údaj je potom nepoužiteľný.

Tiež neviem, či s nameranou dioptriou na pravom oku už čítal dobre? Išlo o úplne prvé vyšetrenie očí, alebo už bol vyšetrený aj v mladšom veku? Aká bola zraková ostrosť vtedy?

Rodičia si často myslia, že dioptrie a zrak alebo zraková ostrosť je to isté. To je omyl!

Hodnota diotprií predstavuje len veľkosť oka a nič iné. Niečo ako napr. veľkosť topánky. Číslo topánky ešte nič nehovorí o tom, ako človek vie chodiť. Aj vozičkár má predsa topánky. U dioptrií je to podobné a ani hodnota dioptrie ešte nič nehovorí o tom, ako resp. koľko s ňou človek vidí. To vyjadruje až hodnota zrakovej ostrosti. Aj s vysokou dioptriou človek môže vidieť 100%, ak ju má napr. v okuliaroch. Sú však pacienti, ktorí nemajú žiadne dioptrie a napriek tomu nič nevidia.

Je však pravda, že pri mínusových dioptriách vysoké hodnoty nie sú dobré, pretože to znamená, že oko rastie do dĺžky (naťahuje sa) a to môže spôsobiť ďalšie očné ochorenia. U detí tento nechcený nárast krátkozrakosti (mínusových dioptrií) však už dnes vieme spomaliť.

Bez ďalších informácií Vám teda neviem povedať, čo sa u Vášho syna deje a najlepšie by bolo opätovné očné vyšetrenie alebo aspoň správa.

Dúfam, že Vám táto odpoveď pomôže.

S úctou,
Dr. med. Miroslav Kulanga, FEBO

oftalmológ
E-Mail: poradna@kulanga.sk
Telefón kliniky: 052 28 55 714
Web: www.kulanga.sk